A havi konjunktúra indexekből kirajzolódó trendvonal az év elején elért mélyponthoz képest (63,1) júliusig szerényen, 68,5 százalékra, azt követően érezhetőbben nőtt.
A részindexek közül a lakossági bizalmi mutató a januári 70,9 százalékról márciusra 64,4 százalékra csúszott vissza, azóta viszont emelkedik, az év közepére 85,4 százalékra ugrott fel, s azóta tovább nő, októberben 96,5 százalékot jelzett.
A TOP-100 nagyvállalati konjunktúra index 2009 októberében 67,0 százalék lett, az előző hónaphoz képest 6 százalékponttal csökkent, s visszaállt az augusztusi szintre.
A nagyvállalatok rövid távú üzleti várakozásait összesítő bizalmi indexek értéke egy évvel ezelőtt a globális válság hatására kezdett csökkenni. A kedvezőtlen tendencia az idén februárban megfordult, az utóbbi háromnegyed évben a cégek üzleti várakozásai kisebb ingadozások mellett többnyire javultak. A cégek bizalmát az utóbbi nyolc hónapban alapvetően a pénzügyi stabilizáció sikere és a külső piacok gazdaságélénkítő csomagjainak köszönhető pozitív változások javították. A reálszféra élénkülése még várat magára, biztató eredmények a külkereskedelmi forgalomban jelentkeznek, főként a fejlett ipari országokkal bonyolított forgalomban. Ezek átgyűrűzése az Ecostat szerint néhány hónapos késéssel várható.
Az elmúlt három hónapban a nagyvállalatok mintegy 40 százalékának termelése szinten maradt. Növekvő teljesítményről minden negyedik vállalat, csökkenőről 35 százalékuk adott számot. A nagyvállalatok teljesítményük jövőbeni változásáról többségében mérsékelt optimizmussal nyilatkoztak. Három hónapon belül jelentős termelésnövekedést 2 százalékuk, kismértékűt 24 százalékuk vár. A cégek több mint a fele teljesítménye szinten maradását vélelmezi az év utolsó hónapjaira.
A nagyvállalatok fejlesztési elkötelezettsége októberben 41 százalék volt, szeptemberhez képest alig változott. A havi indexek értéke 2009-ben alacsony szinten, szűk sávban változott, a mutatók tendenciája enyhén emelkedő. A vállalatok 55 százaléka likviditási helyzetében nem számol változással, 22 százalékuk megítélése szerint viszont a jövőbeni működésben javuló pénzügyi lehetőségek várhatók. Jelenlegi rendelésállományát a hazai nagyvállalati kör fele átlagosnak, 6 százaléka a szokásosnál nagyobbnak minősítette. A jelentős mértékű rendeléshiányról számot adó cégek aránya mindössze 3 százalék, a többség, a cégek 41 százaléka kismértékű visszaesést tapasztalt rendelésállományában.
Az októberi kis- és középvállalati konjunktúra index a szeptemberi 69,9 százaléktól 0,7 százalékponttal maradt el. A hazai kkv-szektor bizalmi trendje február óta folyamatosan emelkedik.
Az elmúlt negyedévben a kkv-k egyötödénél növekedett a termelés, 41 százalékuknál nem változott. Csökkenő teljesítményről kevesebben, 39 százalékban nyilatkoztak a cégek. A teljesítmények változásáról szóló előrejelzések az év végére várható vásárlóerő csökkenésre tekintettel valamelyest romlottak. A következő három hónapban a hazai vállalatok 28 százaléka számít teljesítménye növekedésére, 43 százalékuk szinten maradással kalkulál. Termelése csökkenését a cégek 29 százaléka prognosztizálja. A bizonytalan piaci igények miatt a hazai cégek 77 százaléka új tevékenység kezdésére nem lát esélyt.
A hazai vállalatok majdnem háromnegyede a körbetartozások mértékét, 62 százalékuk a hitelhez jutás nehézségeit, 42 százalékuk pedig a gazdálkodó szervezetek adóterhelését minősítette erős kritikával. A gazdálkodási nehézségek hatására a hazai kis- és középvállalatok beruházási aktivitása jelentős mértékben szűkült. A cégek fejlesztési ambícióit számszerűsítő havi indexek tendenciája ez év júniusáig meredeken csökkent, az azóta eltelt hónapokban lassú, szerény emelkedést jelez. Októberben a kis- és közepes vállalkozások mindössze 28 százaléka tervezte új beruházás indítását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.