Általános egyetértés van abban, hogy a párt- és kampányfinanszírozás homályos jogszabályai a magyar gazdaságban is a korrupció gyökerei - jelentette ki a GKI elnöke.
A M.Á.S.T Piac és Közvélemény-kutatóval közösen végzett vizsgálat megállapította, hogy a közbeszerzési korrupció kezdeményezői közül a válaszadók 70 százaléka a politikusokat említette, 23 százaléka a szakmai vezetőket, 7 százaléka az alkalmazottakat.
A korrupció hatásai közül a vállalási árak emelkedését, a teljesítés gyengébb minőségét, a verseny korlátozását és a pótlólagos költségek beállítását emelte ki Vértes András az elkészített 120 mélyinterjúra hivatkozva.
A M.Á.S.T intézettel közösen folyatatott vizsgálat arra utal, hogy ha Magyarországon az esetek 22-26 százalékában ki se írják a közbeszerzést, a korrupció ugyanakkor átlagosan 25 százalékkal emeli az árakat - magyarázta Vértes András, megjegyezve, hogy tavaly a közbeszerzések értéke 1.600 milliárd forint volt.
Vértes András kissé túlzottnak minősítette egyes nemzetközi szervezetek megállapítását , amely szerint a közbeszerzési eljárások 90 százalékánál normasértés történik, ugyanakkor elismerte, hogy a mélyinterjúk szerint a normasértés gyakori.
A kutatás szakirodalmi és empirikus tapasztalatai alapján a korrupció gyakorisága a magyar gazdaságban "közepes", a fejlett országokénál lényegesen nagyobb, de a legtöbb fejlődőben tapasztaltnál kisebb - magyarázta a GKI elnöke. Hozzátette azt is, hogy a 2008. évi korrupciós világranglistán Magyarország a régiós országok közelében, a 47. helyre pontozták, a 45. Csehország mögött, ugyanakkor az 52. Szlovákia és az 58. Lengyelország előtt. (A legkevésbé korrupt országok: Svédország, Dánia és Új-Zéland, Olaszország az 55. Görögország az 57., Románia a 70. a listán.)
A tanulmány még nem végleges első változatát október közepén ismertető Transparency International Magyarország értelmezése szerint a vázolt korrupciós technikák - amelyek nem ritkán büntetőjogi felelősségre vonást követelnének - mélyebb feltárása és a velük szembeni jogalkotási, jogalkalmazási lépések megtétele a Közbeszerzési Tanács számára prioritást kellene, hogy élvezzen.
A tanulmány az első lépés lehet ebbe az irányba - áll a Transparency International honlapján közölt állásfoglalásban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.