A mezőgazdasági kereskedelem liberalizálása szabályozás nélkül veszélybe sodorná a globális élelmiszer-biztonságot, mivel csak a nemzetközi befektetési alapok és a spekulánsok profitálnának belőle, és nem a szegények. Erre figyelmeztet Jacques Carles, a francia Momagri agrár-kutatóintézet alapítója a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) égisze alatt 2001 óta folyó, ún. dohai tárgyalások kapcsán.
A francia intézet ügyvezető igazgatója attól tart, hogy az említett körök sorra felvásárolnák a földeket a fejlődő országokban, és inkább a profitért termelnének, mintsem azért, hogy ellássák élelemmel a szegényeket. Szerinte így „egy rendkívül veszedelmes forgatókönyv felé tart a világ”, ahol a spekulációjukkal a földek tulajdonosai befolyásolják majd az árakat. „Ebben a közegben aligha juthat előnyhöz a globális élelmiszer-biztonság” – állítja Carles.
A szakember szerint máris a lehető legnyereségesebb befektetések közé sorolják a földvásárlást, ezért a szóban forgó alapok valósággal vadásznak a megszerezhető területekre, legyenek bárhol a világon. Embereik mindenhol feltűnnek, hogy a kiszemelt vidékről az ott élőket elüldözzék, országnyi erdőségeket irtsanak ki, különféle extenzív és intenzív kultúrák termesztését irányítsák, a termést pedig teljes egészében exportálják, anélkül hogy abból bármi haszna lenne az őket befogadó országnak. Carles munkatársa, Dominique Lasserre úgy látja, ekként néhány magánszereplő kezébe kerül az élelmiszer-ellátás, akik egyaránt nyomást gyakorolnak majd a termelőkre és a fogyasztókra, s teljesen financiális alapokra helyezik az agráripart. Ezért a Momagri vezetője most azért indított harcot, hogy létrehozzon egy olyan globális mezőgazdasági szervezetet, amely képes ellenőrizni a befektetéseket, az árakat és az élelmiszer-elosztást. Ehhez keres támogatókat szerte a világon a kutatók, a mezőgazdaság és az élelmiszeripar, illetve a finanszírozásukban részt vállaló bankok körében. EurActiv
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.