BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Javul a gazdaság helyzete

Az előző hónapok óvatos javulást mutató trendje folytatódik novemberben a reálgazdaságban. A Világgazdaság és az Ecostat közös mutatószáma, a gyorsulási irányadó (GYIA) a hónap során 0,46 százalékos emelkedést jelzett.

Az előző hónapban ennél lényegesen kisebb volt a javulás mértéke, míg az idei évre összességében igen nagy ingadozás figyelhető meg. Egyedül augusztusban volt a válság begyűrűzése óta a mostaninál nagyobb havi emelkedés. Az mindenesetre jól kirajzolódik, stabilizálódott a gazdaság helyzete, noha abszolút mértékben jóval alacsonyabb szinten, mint ami a válság előtti időszakot jellemezte.

A GYIA tíz részindikátorából hat a növekedés, négy a csökkenés irányába hatott. A reálkamatok dinamikus csökkenése élén-kítőleg hat a gazdaságra, a folyamat már negyedik hónapja tart. A budapesti tőzsdeindex reálértéken számolva pedig már március óta emelkedőben van, ez szintén pozitívan mozog együtt a gyorsulási irányadóval. A német üzleti várakozások mutatója is a bővülés irányába hatott, a külpiacra termelő vállalkozások már érzékelnek némi javulást a keresletben. Emelkedést mutatott az ipari termelés is havi alapon, mégpedig jelentőset, ez összefüggésben van a javuló exportfeltételekkel. Ezeken kívül még halvány, de valószínűleg nem tartós emelkedést mutatott a gépjárműhitelek állománya, valamint csökkent a munkakeresés átlagos időtartama. Utóbbi azonban inkább a munkanélküliség ismételt megugrásának köszönhető, mint a tartós munkanélküliség csökkenésének, habár a közmunkaprogramoknak van ilyen hatásuk is.

A csökkenés irányába mutatott az élelmiszereken kívüli kiskereskedelem, amely jól jelzi azt a kettősséget, ami a kül- és belpiacok között megfigyelhető. Több pénzügyi mutató is negatívan befolyásolta a GYIA-t, ezek közül a reálpénzkínálat mutatója, a hosszú és rövid lejárató kamatok különbségének csökkenése is csak enyhén lett rosszabb az előző havinál. A reálkeresetek szűkülése jelentős volt, és nagy részben magyarázza is a belső kereslet hiányát, amellett, hogy a hitelkínálat is beszűkült. A gazdasági prognózisok még mindig csak a lassú fellendülés megindulását valószínűsítik a téli hónapokban. Ezen belül sem kizárt egy-egy rosszabb majd jobb hónap, mivel még elég törékenyek a növekedés tényezői. Ezen belül is a belső kereslet további szűkülésére kell készülni, egyedül a kivitel javulhat már rövid távon is. A vállalkozások többsége azonban még jó ideig „válságüzemmódban” kénytelen működni.

Így készül a GYIA

A gyorsulási irányadó egy elismert, nemzetközi módszereken alapuló leading indikátor típusú mutató, amelyet a GDP-t jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre. Mindig az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi, mivel az előbb említett jelzőszámok megfelelő idejű késleltetettjeit szerepelteti.

Ennek az a gyakorlati haszna, hogy azonnali képet ad a hazai folyamatokról, míg a hivatalos statisztikai adatok nemritkán több hónap elteltével látnak csak napvilágot.

A Világgazdaság és az Ecostat közös mutatójának hátteréről lásd bővebben: http://www.vg.hu/gyiamutato

Ennek az a gyakorlati haszna, hogy azonnali képet ad a hazai folyamatokról, míg a hivatalos statisztikai adatok nemritkán több hónap elteltével látnak csak napvilágot.

A Világgazdaság és az Ecostat közös mutatójának hátteréről lásd bővebben: http://www.vg.hu/gyiamutato Folytatódik a javulást mutató trend -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.