Joaquín Almunia uniós pénzügyi biztos hiába hangsúlyozta külön is, hogy az Európai Bizottság a részrehajlás mellőzésére, de egyben az egyes tagállamok speciális problémáinak a figyelembevételére is törekedni próbál, az egyes tagországok konszolidációs céldátumait tartalmazó, ma megjelenő bizottsági dokumentumban megszabott határidőket többen betarthatatlannak minősítették. Különösen határozottan lépett fel Franciaország, leszögezve, hogy Párizs valószínűleg csak 2014-re lesz képes ismét a GDP 3 százaléka alá szorítani költségvetési hiányát, szemben a brüsszeli végrehajtó testület által előirányzott 2013-mal. A bizottsági javaslatokról a pénzügyminisztereknek kell majd dönteniük.
Brüsszel ma adja ki a francia, spanyol, ír, görög és brit költségvetésre vonatkozó jelentéseit, amelyek a fiskális egyensúly helyreállítását célzó erőfeszítések fokozására szólítják fel ezen országokat. Különösen kemény szavakra számíthat az EU fiskális renitense, Görögország, miután fény derült a statisztikai adatok kozmetikázására (VG, november 9., 5. o.).
Ami a többi érintett államot illeti, a briteknek 2015-ig, az íreknek 2014-ig, a németeknek, spanyoloknak és olaszoknak pedig 2013-ig adna időt Brüsszel a 3 százalékos küszöb alá való visszatéréshez. Bár pontos tervek az ütemezéssel kapcsolatban még nincsenek, sajtóértesülések szerint a bizottság rendre 0,5, 1,25 és 1,75 százalékpontos lefaragást vár évente a németektől, franciáktól és spanyoloktól.
Szintén nem világos még, mikortól kell visszafogniuk a tagállamoknak a bankok számára nyújtott állami garanciák mértékét. A pénzügyminiszteri találkozón egyelőre csak arra kérték fel a tárcavezetőket, hogy fontolják meg az Európai Bizottság javaslatát, amely szerint 2010 közepétől kellene megkezdeni a lefaragásokat, vagy legalább a garancianyújtásokért felszámított díjak emelését.
Az élénkítések és bankmentések miatt megugrott költekezés leépítését a politikai tényezők mellett ugyanakkor a konjunkturális viszonyok is bizonytalanná teszik. A bizottság által az élénkítő akciókból való kivonulás kezdeteként megfogalmazott 2011-es céldátummal kapcsolatban többen is hangsúlyozták, hogy abban az esetben működhet, ha a növekedés visszatértét valószínűsítő prognózisok be is válnak.FT.com, Reuters, Bloomberg, EUobserver, EUbusiness
A teljes nyugdíj megkapásához szükséges minimális befizetési időszak már 2012-ben 41 évre növekszik a jelenlegi negyvenről, de Párizs tervei szerint ez még nem jelenti a hoszszabbítás végét.
Elemzők úgy vélik, a nyugdíjrendszer tervezett átalakítása a francia kabinet reformelkötelezettségének keménységi próbája is lesz egyben.
A teljes nyugdíj megkapásához szükséges minimális befizetési időszak már 2012-ben 41 évre növekszik a jelenlegi negyvenről, de Párizs tervei szerint ez még nem jelenti a hoszszabbítás végét.
Elemzők úgy vélik, a nyugdíjrendszer tervezett átalakítása a francia kabinet reformelkötelezettségének keménységi próbája is lesz egyben. Brit rémálmok A legjobb hitelbesorolású államok közül Nagy-Britannia AAA minősítése van jelenleg a leginkább veszélyben – közölte a Fitch egyik vezető elemzője.
A leminősítés kockázata azért nőtt meg, mert Londonnak nagyon nagy mértékű fiskális korrekciót kell végrehajtania a bankmentő akciók következtében elszaladt deficit miatt.
A szóbeli jelzés ellenére a Fitch hivatalosan még nem rontotta le a brit államadósság besorolására vonatkozó stabil várakozását.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.