Az egykori gazdasági miniszter szerint a bevételek elmaradása és a kiadási célok túllépése miatt a deficit – a költségvetési törvényben szereplő 3,8 százalék helyett – akár a GDP 7,3-7,5 százalékát is elérheti. Anélkül, hogy az új kabinet még bármiféle módosításokat vagy lazításokat hajtana végre – tette hozzá.
Holott átalakításokra nagyon is szükség van – vélekedett Matolcsy. Szerinte ugyanis mind az államigazgatás és az állami vállalatok, mind az adó- és járulékrendszer területén alapvető reformokat kell megvalósítani. Szintén át kell alakítani a szakképzést, és sokkal hatékonyabban szükséges fellépni a korrupció ellen is, hiszen már önmagában ez utóbbi visszaszorításával 200 milliárd forintnyi közpénz elfolyását lehet megakadályozni. Mindehhez azonban meg kell teremteni a pénzügyi biztonságot, ezért egy új megállapodás megkötésére van szükség a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) – vélekedett az ellenzéki honatya.
A gazdaság fellendítésének további eszköze a működőtőke-beáramlás fokozása, valamint az uniós források hatékonyabb felhasználása lehet. Fiskális eszközökkel kevésbé, monetáris eszközökkel azonban lehet javítani a magyar gazdaság helyzetén – vélekedett Matolcsy, aki szerint van elegendő szabad pénz, ám az nem jut el a vállalkozásokhoz. Többek között a jegybanki szerepvállalás felülvizsgálatával fel kell számolni a pénzszűkére alapozó jelenlegi gazdasági környezetet – fogalmazott a volt gazdasági miniszter.
Az államháztartási egyensúly terén ugyan kismértékű javulás tapasztalható az utóbbi egy-két évben, ám ezeket az eredményeket lehetetlen megőrizni, ha ezzel párhuzamosan romlik a foglalkoztatási helyzet – szögezte le Matolcsy, aki tegnap is hitet tett a Fidesz fő gazdaságpolitikai célkitűzése, a foglalkoztatás bővítése mellett. Az 55 százalék körüli magyarországi foglalkoztatási ráta éppen 10 százalékponttal marad el az EU27 átlagától – figyelmeztetett az ellenzéki politikus.
Mindez nem csupán az évek óta térségi sereghajtónak számító alacsony növekedési ütemet magyarázza, hanem szorosan összefügg a humántőke minőségével is. Magyarországon ugyanis ez utóbbi alig-alig javul, igen lassú az új kompetenciák és tudásanyag felhalmozása, ami fékezi az innovációs képességünket is – mondta.
A foglalkoztatási csapda mellett az adósságcsapda is gúzsba köti a magyar gazdaságot – vélekedett az ellenzéki politikus. A GDP 80 százalékát közelítő államadósság megmutatkozik a magas kamatterhekben is. Ez utóbbi tétel Magyarországon meghaladja a GDP 4 százalékát, miközben az új EU-tagállamok jó részében csupán 1-1,5 százalék körül vagy ez alatt alakul. Ám még az EU27 átlagának mutatója is jóval 3 százalék alatti e téren. Mindez jelentős versenyhátrányt okoz a magyar vállalkozások számára. KR
Egészségügyi és gyógyturizmus
Gyógyszeripar n Logisztika
Bioenergia n Atomenergia
Gazdasági szolgáltatás
Budapest n Hungarikumok
Autóipar n Tudásipar n K+f
Egészségügyi és gyógyturizmus
Gyógyszeripar n Logisztika
Bioenergia n Atomenergia
Gazdasági szolgáltatás
Budapest n Hungarikumok
Autóipar n Tudásipar n K+f-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.