Könnyebbség ugyan a vagyonadó kiszámítását lehetővé tevő kalkulátor, ám használatával megnő egy adóhatósági ellenőrzés veszélye – így összegezhető az adótanácsadók véleménye a napokban elérhetővé tett adóhatósági mankóról.
A jövő év január 1-jétől évi 0,25 és 0,5 százalék közötti vagyonadó alapja a forgalmi érték, ám hogy pontosan mi az, e körül heves viták dúlnak, s a törvény is meglehetősen felemás definícióval szolgál. A szabályozásnak ugyanis részét képezi egy hoszszas, a települési és kerületi értékeket, valamint számos korrekciós tényezőt felsoroló táblázat, amelynek alapján megállapítható egy-egy ingatlan úgynevezett számított értéke. Mivel azonban ez a vélelmezett adat jelentősen eltérhet az ingatlan valós forgalmi értékétől, a jogszabály nem köti az adóalapot e számítás eredményéhez, hanem annak meghatározását a tulajdonosra bízza. Ám ha az általa „bemondott” adóalap és a valós forgalmi érték között tíz százaléknál nagyobb az eltérés, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) az adó behajtásán kívül bírságot és késedelmi pótlékot is kiró az adózóra.
Ez volt az oka a vagyonadó-kalkulátor megalkotásának – erről egy november 15-én kihirdetett kormányrendelet intézkedik. A hivatalos APEH-kalkulátor az adóhatóság adatbázisa alapján egy úgynevezett becsült forgalmi értéket határoz meg – ez lenne tehát a harmadik, adóalappal kapcsolatos adat. Minden bizonnyal ez sem egyezik meg pontosan a tényleges értékkel, ám a számítás elvégzésének számos előnye van az adózók számára.
Ha ugyanis egy későbbi ellenőrzés során a revizorok úgy vélik, hogy az ingatlan értéke nagyobb a kalkulátor által megadottnál, az eltérés nem írható az adózó rovására, azaz szó sem lehet adóbírságról és késedelmi pótlékról. Igaz, a nagyobb adóalapból következő adótöbbletet ilyenkor is be kell fizetni.
A számítás lekérésének ugyanakkor több hátulütője is lehet. Mivel a kalkulátor aktiválásával – a rendelet szerint – az adózó automatikusan nyilatkozik arról, hogy hozzájárul a közölt adatok nyilvántartásához és kezeléséhez, megnőhet egy adóhatósági ellenőrzés esélye. Komoly dilemmát okozhat többek között az a helyzet, ha az adózónak meggyőződése: a kalkulátor túl nagy becsült forgalmi értéket állapított meg. Ha ugyanis ezt a bevallásában nem veszi figyelembe, hanem ennél kisebb öszszeget tüntet fel adóalapként, nagyobb eséllyel számíthat a revizorok látogatására. Ha pedig az adóhatóság a helyszíni vizsgálat során arra a meggyőződésre jut, hogy az adóalap ténylegesen magasabb a bevallásban találhatónál, akkor az adózót bírság- és pótlékfizetési kötelezettség is sújtja. Különösen veszélyes lehet, s adóelkerülés gyanúját eredményezheti, ha a vita akörül folyik, kell-e egyáltalán adót fizetni. Akkor, ha a kalkulátor 30 millió forint feletti adóalapot dob ki, ám a bevallásban e limitet el nem érő összeg szerepel.
További egy, maximum 15 millió forint értékű lakás, ház vagy üdülő számára is mentességet biztosít a szabályozás.
További egy, maximum 15 millió forint értékű lakás, ház vagy üdülő számára is mentességet biztosít a szabályozás. Befolyásoló tényezők (Az adóalap meghatározásánál figyelembe vett tényezők
az épület kora
az utolsó felújítás dátuma
komfort fokozat
a telek közművesítettsége
a telek előtti út burkolata
építési technológia
tájolás
garázs
medence és annak mérete
szobák száma
emelet
Forrás: VG-gyűjtés, vagyonadó törvény
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.