Miközben az adósságplafon emelését várhatóan támogatni fogja a szenátus, az alsóházban azzal együtt megszavazott újabb gazdaságélénkítő intézkedések könnyen elvérezhetnek, vagy legalábbis egy-két hónapot csúszhat az elfogadásuk. A képviselőházban a republikánusok mellett 38 – „kék kutyaként” emlegetett, fiskális téren konzervatívnak számító – demokrata is nemmel szavazott a 154 milliárdos csomagra, és a felsőházban megfigyelők még nagyobb ellenállásra számítanak.
A részben a bankmentő csomag 787 milliárd dolláros keretének fel nem használt részéből finanszírozandó lépések között szerepelnek autópálya- és egyéb infrastrukturális beruházások, a tanárok és más közalkalmazottak elbocsátását megakadályozó támogatások, valamint a munkanélküli-ellátás meghoszszabbítása is.
Barack Obama elnök szerint a gazdasági kilábalás támogatása érdekében nem szabad „megspórolni” az efféle intézkedéseket. Ugyanakkor Jerry Lewis kaliforniai republikánus képviselő az ellenzék véleményét összegezve úgy fogalmazott: az élénkítő csomag egyszerű karácsonyi ajándék a népnek, amelyet a kínaiaktól felvett újabb kölcsönökből finanszíroz a kincstár. A deficit csökkentésének szükségességét persze az elnök is elismeri, de szerinte azt nem az élénkítő kiadások lefaragásától, hanem az egészségügyi reform hatékonyságjavító hatásától és a képviselők által évről évre kilobbizott helyi jelentőségű projektek szigorú megrostálásától kell várni.
A képviselőház által szintén most jóváhagyott 2010-es védelmi költségvetés – amelynek 636 milliárd dolláros összege nem tartalmazza a kilátásba helyezett afganisztáni csapaterősítések költségét – sem igazán felel meg a takarékosság követelményeinek. A Fehér Ház által feleslegesnek minősített új elnöki szuperhelikopter kifejlesztése ugyan lekerült a napirendről, de több olyan költséges légierő-bővítési projekt is bekerült a büdzsébe, amelyet a védelmi tárca szükségtelennek tart.
Az élénkítés versus deficitcsökkentés dilemmáról folyó vitába a jegybank szerepét betöltő Fed volt elnöke, a máig óriási szaktekintélyként tisztelt Alan Greenspan is beszállt.
Egy minap megjelent interjúban azt mondta, hogy az eddigi állami beavatkozások pozitív hatása messze elmaradt attól, amit a pénzügyi piacok március óta tapasztalható élénkülése hozott a gazdaság számára. Az amerikai monetáris hatóság jelenlegi vezetése a fiskális folyamatokat illetően nem foglalt állást az e heti üléséről kiadott közleményben, de a monetáris politikában megkezdi az óvatos szigorítást. A jövő év első néhány hónapjában leállítják a válságkezelési céllal indított likviditásbővítő akciókat, ugyanakkor a kamatlábak még „hosszú ideig” a jelenlegi, 0–0,25 százalék közötti sávban maradnak. Piaci szakértők ennek alapján arra számítanak, hogy az irányadó ráta csak 2011 első negyedében emelkedhet. Reuters, Bloomberg, FT.com
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.