Pataky Péter az Országos Érdekegyeztető Tanácsban (OÉT) a közelmúltban megszületett bérmegállapodásról egy sajtótájékoztatón Békécsabán azt mondta, hogy az nem azt az eredményt hozta, amit szerettek volna, a minimális bér nettó értéke nem közelít a létminimumhoz.
Az elnök emlékezetett arra, hogy a minimálbér 73.500, a szakmunkásoké pedig 89.500 forintra emelkedett, ezt a munkaadók képviselőinek többsége két és fél hónapos tárgyalás után fogadta el végül .
A szakszervezeti vezető szerint ennél többet kellene adni a dolgozóknak. Az OÉT-en szültetett megállapodás harmadik pontja ugyanis egy ajánlás, "ami úgy szól, hogy figyelembe véve a jövőre előre jelzett 3,9 százalékos inflációt, a bérmegállapodások eredményeként őrizzük meg legalább a bérek vásárlóértékét".
Szerinte például a 89 és félezer forint kötelező bér, nem őrzi meg a vásárlóértéket, ahhoz ugyanis a garantált bérminimumnak 90.800 forintnak kellene lennie.
A helyi bérmegállapodásoknál ugyanakkor az MSZOSZ arra fog törekedni, hogy ne csak a megállapodás szerinti béremelést adják meg a munkáltatók.
Mint mondta, például a 160 ezer forint alatti bruttó jövedelmeknél mindenképpen emelni kell ahhoz, hogy a dolgozó reálkeresete ne csökkenjen.
Pataky Péter felhívta a figyelmet arra is, hogy 105 ezer forint bruttó bér esetén, az adóváltozások mindössze 66 forint nettó keresetemelést jelentenek, amit a dolgozó "észre sem fog venni". Ezzel szemben 260 ezer forintos bruttó jövedelemnél ez a hatás 17 ezer forintos növekedést fog eredményezni.
"Ezért mondjuk azt, hogy a helyi bértárgyalásokon korrigálni kell, magyarul differenciáltan kell a bérfejlesztéseket végrehajtani az alacsonyabb jövedelműek javára" - jelentette ki.
Pataky Péter szerint ugyanis igazságtalan, hogy a legnehezebb helyzetben lévők járjanak rosszul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.