BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A G7 helyett a BRIC-é a jövő

A négy vezető feltörekvő ország GDP-je 2032-ben már nagyobb lehet, mint a hét legfejlettebb államé – számítja a Goldman Sachs. Kína, India, Oroszország és Brazília (e négy országot jelöli az angol BRIC kifejezés) a befektetési bank szerint a Nyugatnál gyorsabban kilábalhat a gazdasági válságból, sőt alighanem megerősödve kerül ki abból. A csoport legerősebb tagja, Kína már ennél hamarabb átveheti a világ legnagyobb gazdaságának címét az Egyesült Államoktól. Jim O’Neill, a Goldman vezető közgazdásza tavaly novemberben még 2027-re jósolta az őrségváltást, a PricewaterhouseCoopers (PwC) legfrissebb elemzésében viszont már 2020 szerepel. Egy évtizeddel később, 2030-ban a világ öt legnagyobb gazdaságának rangsorában az aranyérmes Kína mellett India és Brazília is szerepelni fog; az Egyesült Államok és Japán a második, illetve a negyedik hellyel lesz kénytelen megelégedni – jósolja a tanácsadó cég makrogazdasági vezetője, John Hawksworth. Jelenleg Kína az egyetlen BRIC állam a globális top ötben, amelyben egyelőre Német- és Franciaország is helyet kap.

A hosszú távú jóslatokat alátámasztja az a tegnap közzétett adat, amely szerint a tavalyi év utolsó negyedében 10,7 százalékra gyorsult Kínában a GDP-növekedés, és így az év egészére 8,7 százalékos adat jött ki. Ez meghaladja a kormányzat által megcélzott 8 százalékot, és ha az idén megvalósul az elemzői várakozásokban szereplő 10 százalék körüli expanzió, akkor az év végére Kína – Japánt megelőzve – a világgazdaság második legnagyobb szereplőjévé válhat.

A BRIC államok száguldását ugyanakkor több tényező is lassítja. Kínában a gazdaság túlhevülésére és az infláció felpörgésére utaló jelek miatt a kormányzat sorra hozza a pénzkínálat szűkítését célzó intézkedéseket (VG, január 21., 4. oldal), de sokan úgy vélik, hogy a válság leküzdését szolgáló állami élénkítő intézkedések máris veszélyes mértékű kapacitásfelesleget hoztak létre az országban. A termelőkapacitások kihasználása és a dinamikus növekedés fenntartása a világ többi részéből érkező kereslet függvénye – tehát a kínai növekedés továbbra sem tekinthető önjárónak. A többi BRIC állam pedig egyelőre lassabb ütemben növekszik, és Brazília esetében a viszonylag telített belső piac, Oroszország vonatkozásában pedig az energiahordozó-kivitel túlsúlya a hosszabb távú potenciált is korlátozza. Ugyanakkor India a 2020-as években Kínánál is gyorsabb ütemben növekedhet, köszönhetően fiatalabb és dinamikusabban bővülő lakosságának – jósolja a PwC. (Az ázsiai országok növekedési kilátásaival és az ottani befektetési lehetőségekkel foglalkozó háttéranyagokat lásd a 15. oldalon.) VG

Kiszállnak a dollárból a kínai állami befektetők

Peking új befektetési lehetőségeket keres, hogy az eddiginél nagyobb hozamot érjen el 2400 milliárd dollár értékű devizatartalékával – közölte a Guan Tao, az állami devizahatóság fizetésimérleg-osztályának vezetője. A devizatartalék összetétele hétpecsétes titok, de elemzők szerint elsősorban amerikai állampapírokból és más dollárban denominált eszközökből áll.

Ezek az Egyesült Államok óriási adósságtömege miatt egyre kockázatosabbak, és piaci források szerint Peking már tavaly elkezdte az amerikai államkötvények eladását.

Ezek az Egyesült Államok óriási adósságtömege miatt egyre kockázatosabbak, és piaci források szerint Peking már tavaly elkezdte az amerikai államkötvények eladását.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.