Optimizmusra adhat okot, hogy az Európai Unió statisztikai hivatala pénteken megerősítette azt a decemberi nem végleges adatot, amely szerint a tavalyi harmadik negyedévben az euróövezet gazdasága 0,4 százalékkal nőtt a második negyedévhez képest. Az éves szintű visszaesést 4,0 százalékra korrigálta az Eurostat a decemberi nem hivatalos 4,1 százalékról.
Ezzel szemben Amerikából rossz hírek érkeztek a hét utolsó munkanapján: a stagnálást valószínűsítő elemzői várakozásokkal szemben tovább csökkent decemberben a foglalkoztatottak száma az Egyesült Államokban a mezőgazdaságon kívüli ágazatokban. A washingtoni munkaügyi minisztérium pénteken közölt adatai szerint 85 ezer állás szűnt meg decemberben.
Szintén negatív hír, hogy az eurózónában 10 százalékra nőtt a munkanélküliség novemberben, így először került ilyen alacsony szintre a valutaunió 1999. évi létrehozása óta. Pénteken közölte a svájci statisztikai hivatal is, hogy az országban közel 12 éves csúcsra, 4,4 százalékra nőtt a munkanélküliség decemberben.
Németországban azonban 17 havi csúcsra nőtt a külkereskedelmi többlet novemberben. Az aktívum meghaladta a szakértői várakozásokat.
Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal pénteki adatai szerint az ipari termelés 7,0 százalékkal csökkent 2009 novemberében az egy évvel korábbihoz képest. Emellett Decemberben csaknem ötödével kevesebb új állást jelentettek be a munkaadók novemberhez képest, miközben a nyilvántartott álláskeresők száma tovább nőtt az Állami Foglalkoztatási Szolgálat pénteki közlése alapján.
A forint pénteken szerény mértékben erősödött: délután negyed ötkor 268,86 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben a csütörtök délutáni 269,90 forint után. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 235,93 pontos, 1,07 százalékos emelkedéssel, 22.197,11 ponton zárt pénteken.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.