Budapest Főváros Önkormányzata gazdálkodási rendszerének több évre ütemezett ellenőrzése keretében az Állami Számvevőszék – a 2009. évben – az Önkormányzat európai uniós forrá-sok igénylésére és felhasználására történt felkészültségét vizsgálta.
Az Önkormányzatnál a 2006-2009. I. negyedév közötti időszakban a Közgyűlés 69, az intéz-ményvezetők 156, együttesen 225 európai uniós forrást igénylő pályázat benyújtásáról döntöt-tek. Az európai uniós források igénybevételére benyújtott pályázatokkal kapcsolatos közgyű-lési és intézményvezetői döntések összhangban voltak a fejlesztési koncepciókban, progra-mokban, tervekben foglalt célkitűzésekkel. Az Önkormányzat által benyújtott pályázatok 11 százalékának elbírálása 2009. szeptember végéig nem történt meg, 63 százaléka támogatott, 25 százaléka elutasított, 1 százaléka tartalékba helyezett volt.
Az európai uniós források igénybevételének és felhasználásának feladatait, a pályázatfigyelés, pályázatkészítés és a fejlesztés-lebonyolítás eljárásrendjét a 2006-2009. I. negyedévben nem, illetve hiányosan szabályozták a hivatali SzMSz-ben, a szakmai ügyosztályok és az egyéb szervezeti egységek belső működési szabályzataiban, folyamatszabályozásaiban, valamint a köztisztviselők munkaköri leírásaiban. A belső szabályzatok nem tartalmazták az eljárásrend valamennyi elemének – feladat-meghatározás, kapcsolattartás, információáramlás – szabályo-zását.
A szabályozás során nem teremtették meg az összhangot a szakmai ügyosztályok és az egyéb szervezeti egységek kapcsolattartására és információáramlására vonatkozóan a hivatali SzMSz-ben, a belső működési szabályzatokban, a folyamatszabályozásokban, valamint a munkaköri leírásokban.
Az Állami Számvevőszék minősítése szerint az Önkormányzat a szabályozottság és a szerve-zettség tekintetében a 2006-2009. I. negyedév között nem készült fel eredményesen az euró-pai uniós források igénylésére és felhasználására, mivel szabályozása nem tartalmazta a pá-lyázatfigyelést végző és a döntési, illetve a döntés-előterjesztési jogkörrel rendelkezők közötti információk szolgáltatásának kötelezettségét. Az ÁSZ szerint emellett a pénzátadásoknál el-maradt az érvényesítő főjegyző írásbeli megbízása, továbbá a belső ellenőrzési stratégiát megalapozó kockázatelemzés nem terjedt ki az európai uniós forrásokkal támogatott fejleszté-si feladatokra, valamint a külső szervezettel kötött négy szerződésben nem határozták meg a pályázatkészítést végző felelősségét.
Az Állami Számvevőszék az Önkormányzat gazdálkodásának 2006. évi átfogó ellenőrzésén túl 2006-2008 között öt vizsgálatot végzett. A 2006. évi átfogó ellenőrzés keretében 14 sza-bályszerűségi és három célszerűségi javaslatot tettek. A szabályszerűségi javaslatok 64 száza-léka realizálódott, 22 százaléka részben, és 14 százaléka nem teljesült, a célszerűségi javaslat-ból kettő hasznosult és egy nem teljesült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.