Könnyen magyarázható, hogy a magyar munkavállalók rosszabbul keresnek – mondta lapunknak Varga Krisztina, a Workplus Kft. ügyvezető igazgatója. A szakértő szerint azt kell megnézni, hogy milyen arányban oszlik meg a teljes összköltség. Ha átlagos bruttó fizetéseket vizsgálunk, akkor a szlovákoknál az összköltség legalább 15-20 százalékkal, a cseheknél pedig ennél valamivel ugyan kisebb arányban, de szintén számottevően alacsonyabb, mint nálunk. A szuperbruttósítással pedig még romlott is néhány munkavállalói réteg helyzete. Lehet persze pakolgatni egyik zsebből a másikba a pénzt, attól az nem lesz több, hiszen a gond ugyanaz marad, nevezetesen az, hogy másfél millió foglalkoztatott, azaz eltartó hiányzik ma Magyarországon – mondta Varga Krisztina.
Az is érthető, hogy Magyarországon a topmenedzserek körében az idősebb korosztály kevésbé keres jól, mint az ötven év alattiak, hiszen ez utóbbiak azok, akik a rendszerváltás után indították karrierjüket, s általában multiknál, külföldi cégeknél dolgoznak. Ugyanakkor az idősebbeknél jellemzőbb a magyar tulajdonú foglalkoztató.
Ami pedig a nők rosszabb fizetési pozícióját illeti, Varga Krisztina szerint ez korántsem magyar jelenség, Európára is jellemző. Egyrészt a hagyományra vezethető vissza, másrészt pedig arra, hogy a nők esetében – a gyermekvállalás miatt – mindenképpen kiesik egy karrierépítési időszak, s ez a bérüket is visszaveti. NVZs
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.