BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Máshol sem járnak jobban a cafeteriával

A munkavállalói juttatások rendszerében csak árnyalati különbségek vannak a térség országai között

A környező országokban alkalmazott munkavállalói juttatási rendszerek több egyezőséget is mutatnak a magyarországi gyakorlattal, vannak azonban olyan különleges juttatási formák, amelyek nálunk ismeretlenek. A munkavállalói juttatásoknak a környező országokban is csupán egy része adómentes, s a jogszabályalkotók a legtöbb országban igyekeznek ugyanazon juttatási elemek irányába terelni a munkavállalókat.

A munkavállalói juttatásokról a Deloitte magyarországi irodája készített felmérést, amelyből az is kiderül, hogy az étkezési jegyek alkalmazása nem csak nálunk népszerű juttatási forma, hanem a helyi jogszabályi környezetnek köszönhetően a vizsgált országokban - Csehország, Szlovákia, Lengyelország, Románia, Bulgária, Szlovénia és Horvátország - is az egyik legkedveltebb juttatási forma, amely a legtöbb országban - bizonyos mértékig - adómentesen adható. Ez alól kivételt képez Horvátország, ahol az étkezési jegy nem tartozik az adómentes juttatások közé.

A nyugdíj- és egészségbiztosítási (nem kötelező) munkáltatói hozzájárulások és az életbiztosítás szintén népszerűek. Minden vizsgált országra jellemző, hogy a munkavállalók – némi jogszabályi ösztönzésre - fokozott figyelmet fordítanak az öngondoskodásra.

A hazánkban igen népszerű üdülési csekk a régió több országában is az adómentes és a munkavállalók által kedvelt juttatások körébe tartozik, egy - országonként eltérő  limitált értékig. (Van olyan ország, amely a magyar szabályozáshoz hasonlóan ezt a juttatást a munkavállalók közeli hozzátartozói számára is kedvező adókövetkezményekkel teszi elérhetővé.) Ugyanilyen jellemző régió-szerte a közlekedési bérlet (vagy munkába járás) biztosítása is a munkavállalók számára, amely néhány országban (így Bulgária, Szlovénia) adómentes.

Több országban az év meghatározott időszakában és értékhatárig adómentesen lehet ajándékot adni a munkavállalók gyermekeinek. Ez a juttatási forma Romániában a gyermek 18 éves koráig, Szlovéniában és Horvátországban pedig 15 éves korig vehető igénybe. Csehországban, Lengyelországban és Szlovéniában adómentes a dolgozók képzése is, ha az a munkához vagy a munkáltató tevékenységéhez köthető.

A régió több országában alkalmanként adómentesen adható a munkavállalónak egyszeri, meghatározott értékű, természetbeni juttatás, amelynek maximális mértéke Szlovéniában 13 euró, Horvátországban 400 korona lehet

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.