A korábbi megszólalásoknál azonban mindenképpen többet árul el egy leendő Fidesz-kormány működéséről a múlt hét végén bemutatott program. Az egyes ágazatok közül a dokumentum az építőiparnak, a mezőgazdaságnak és a turizmusnak ígér állami támogatást, többek között a körbetartozások felszámolásával és a közbeszerzéseken a sikeres magyar cégek arányának a növelésével. Fontos eleme a programnak a „családbarát jelleg”, amelyet mind a foglalkoztatási szerkezet megújítása, mind az adózás terén érvényesíteni kíván majd a párt.
Ez utóbbi területet érintő konkrét tervekről azonban nem esik szó, ahogy igaz ez a gazdasági szereplőket foglalkoztató sok más kérdésre is. Az adórendszerről a Matolcsy György volt gazdasági miniszter nevével fémjelzett szakasz csupán annyit közöl: csökkenteni kell az adók számát, növelni a helyben maradó adóbevételek arányát, és általában is egyszerűsíteni kell az adók bevallását és befizetését.
Aki további részletekre vágyik, kénytelen felidézni a korábbi fideszes nyilatkozatokat. Ezek egyik fajsúlyos eleme az év elejével bevezetett ingatlanadó megszüntetése volt, erre azonban már az Alkotmánybíróság is sort kerített. A távfűtést és az alapvető élelmiszereket alacsonyabb áfa terheli, mint a többi terméket és szolgáltatást, igaz, az utóbbira vonatkozó 18 százalékot a Fidesz korábban ötre mérsékelte volna. Az alacsonyabb áfa alá kerülhet a lakásépítés is, míg Orbán Viktor pártelnök múlt hétfőn ígéretet tett az illeték megszüntetésére egyenes ági örökösödés esetén az üzletrészek körében is. A kormány a személyi jövedelemadó sávhatárának az idén ötmillió, jövőre pedig 15 millió forintra emelésével olyannyira előremenekült ezen a téren, hogy szakemberek máris aggódva figyelik, miként hat mindez a költségvetésre, így itt további lépésekre nemigen lesz mód.
Nemcsak az adózás, hanem valamennyi fontosabb célkitűzés esetében komoly dilemmát okoz, miként lehet úgy könnyíteni a vállalkozások és a lakosság terheit, és életet lehelni a gazdaságba, hogy közben megmaradjon a költségvetés egyensúlya és a hónapok óta erősödő piaci bizalom. Magától értetődik, hogy a Fidesz politikájának is kulcseleme a közkiadások csökkentése, ennek azonban együtt kellene járnia az egészségügy és a szociális biztonság pénteken is célul kitűzött megerősítésével.
„A pénteken bemutatott program hosszú távú, stratégiai iránymutatásnak jó, ám még mindig nem szól a részletekről, konkrétumokról” – vélekedett lapunk kérdésére Forián Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója. „Több konkrétumot vártam a programhirdetéstől, hiszen Orbán Viktor a múlt heti vállalkozói fórumon messzebb merészkedett, mint a pénteken bemutatott dokumentum” – fogalmazott Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője is. Hozzátette: bár egy ilyen program valóban nem elsősorban a közgazdászoknak szól, igen fura, hogy abban alig esik szó a költségvetésről. Tény azonban az is, hogy a kiadáscsökkentések számszerűsítésére, a tervezett reformok pontosítására csak a választási győzelem után, annak mértékének függvényében kerülhet sor – mutatott rá a szakember. KR
E szerint úgy tűnik, az áprilisi választások után „semmi sem állhat a Fidesz útjába”, ez valójában nagyobb fokú gazdaságpolitikai kiszámíthatóságot ígér, „ha végül kialakul a Fidesz gazdasági programja” – derül ki a távirati iroda tudósításából.
E szerint úgy tűnik, az áprilisi választások után „semmi sem állhat a Fidesz útjába”, ez valójában nagyobb fokú gazdaságpolitikai kiszámíthatóságot ígér, „ha végül kialakul a Fidesz gazdasági programja” – derül ki a távirati iroda tudósításából.
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.