A fizetőképes kereslet szűkülése miatt a belföldi értékesítési lehetőségek javulásával a cégek mindössze 27 százaléka számol. Exportrelációban ennél optimistább a kép, növekvő igényeket vár a top 100 vállalati kör 39 százaléka. Az alkalmazottak létszámát a cégek több mint a fele megfelelőnek, egyharmaduk részben leépítendőnek minősítette, az arányok szerint a foglalkoztatás javításához nem tudnak hozzájárulni.
A hazai nagyvállalatok fejlesztési hajlandóságát jelző mérőszám szélsőségesen ingadozik, ez nagyfokú elbizonytalanodásra utal az Ecostat szerint. A decemberi, ir-reálisnak tekinthető 51 és a januári mérsékeltebb, 43 százalék után februárban 40 százalékra csökkent a fejlesztést tervező vállalkozások aránya. A cégek beruházási szándékát tükröző mutatók tendenciája háromnegyed éve enyhén emelkedő. A hazai nagyvállalatok fejlesztési lehetőségeit is meghatározó likviditási helyzet bő kétharmaduknál stabil minősítést kapott, fél éven belül gyengülő pénzügyi feltételektől ez idő szerint minden ötödik cég tart.
A kis- és középvállalatok februári konjunktúra-előrejelzése szerint az elmúlt negyedévben 17 százalékuk teljesítménye növekedett, 47 százalékuké csökkent. A cégek termelési prognózisában januárhoz képest pozitív elmozdulás, bizalomerősödés következett be. Eszerint a következő negyedévben növekvő teljesítmény a kkv-k 38 százalékánál, stabil termelési volumen 42 százalékuknál várható. A hazai cégek fejlődésük legfőbb akadályát továbbra is a gyenge belföldi vásárlóerőben és a gazdasági bizonytalanságban jelölték meg. Az üzleti környezet elemei között a legerősebb kritikát a hitelezés jelenlegi gyakorlata és a körbetartozások terjedése kapta. A kkv-k 60 százaléka megfelelőnek, 23 százalékuk leépíthetőnek, 17 százalék kismértékben bővíthetőnek minősítette a foglalkoztatotti létszámot.
A nemzetgazdaság teljesítménye szempontjából kiemelt ágazatok között a legnagyobb derűlátás a mezőgazdaságban volt tapasztalható. Második helyen szerepel a feldolgozóipar, az itt működő cégek javuló optimizmusában az export év végi bővülése és az ipari kibocsátás decemberi növekedése játszott szerepet.
A legtöbb alkalommal a sereghajtó szerepét betöltő építőipar helyét júliusban és augusztusban átmenetileg a kereskedelem vette át, az átlagtól elmaradó üzleti várakozások leginkább ebben a két ágazatban jellemzők. Az építőipari gazdálkodó szervezetek meglehetősen ingatag üzleti várakozásaiban a szakma négy éve folyamatosan csökkenő, helyenként zuhanással felérő teljesítményváltozása érződik. A tavalyi kiskereskedelmi forgalmi adatok „katasztrofálisnak” minősített csökkenése alapján reálisnak tűnik az ágazat vállalkozásainak rövid távú üzleti borúlátása. A bolti eladások volumenének csökkenése három éve gyorsuló ütemben folytatódik. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.