Kedd hajnalban tartott sajtótájékoztatóján az ülést vezető luxemburgi kormányfő megerősítette: segített a közös pénzzel kapcsolatos aggodalmak mérséklésében az az európai uniós mechanizmus, amelyről a pénzügyi nehézségekkel küzdő tagországok segítésére a múlt hét legelején állapodtak meg.
Juncker beszámolt arról is, hogy a miniszterek elégedettek azokkal a konszolidációs intézkedésekkel, amelyeket Spanyolország és Portugália ismertetett az euró stabilitásának fokozott védelme érdekében. Csatlakozott hozzá Olli Rehn pénzügyi EU-biztos is, aki hozzátette, hogy részletesen majd a következő, júniusi ülésen értékelik a két ország pótlólagos intézkedéseit.
Madrid és Lisszabon azért határozott el újabb takarékossági lépéseket, mert a pénzügyi piacokon az a híresztelés terjedt, hogy Görögország után ők is nehéz adóssághelyzetbe kerülhetnek. A spanyol kormány 15 milliárd eurós megszorító programot indított a múlt héten, a portugál vezetés pedig olyan intézkedéseket hozott, amelyek a korábbi tervekhez képest idén egy, jövőre 2 százalékponttal csökkentik az államháztartás hiányát.
Rehn azt is megerősítette, hogy az EU és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hamarosan átutalja Görögországnak a megállapodott hitel első részletét, 20 milliárd eurót.
A pénzügyminiszteri csoportot elnöklő Juncker a sajtótájékoztatón támogatásáról biztosította azt a tervet, hogy az euróövezeti országok költségvetését az Európai Bizottság ezentúl már tervezet formájában, még a nemzeti parlamentek jóváhagyása előtt vizsgálja meg és véleményezze. Az Európai Bizottságnak nem szándéka, hogy beleszóljon a tagországok költségvetési politikájába, de a tagállamoknak is időben tudniuk kell, milyen hatást gyakorolhatnak döntéseik más országokra - emelte ki Juncker.
A miniszterek közül többen a hétfő esti találkozón is megerősítették azt a követelményt, hogy a tagországoknak továbbra is fokozott költségvetési fegyelmet és szigort kell tanúsítaniuk, illetve törekedni kell gazdaságpolitikájuk még nagyobb mértékű összehangolására.
Többen utaltak a piaci szabályozás folytatásának fontosságára is. Juncker hangoztatta, hogy az EU ki fog állni a pénzügyi tranzakciók adóztatása mellett.
Az euróövezet után kedden az EU mind a 27 tagországának pénzügyminiszterei találkoznak Brüsszelben. Napirendjükön a gazdasági koordináció javítása, a kockázati alapok szabályozása, a következő évtizedre vonatkozó gazdaságpolitikai és foglalkoztatási iránymutatások és a jövő évi uniós költségvetés is szerepel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.