A leendő miniszterelnök szerint a győzelemhez szükséges erőt már meg is kapták a választópolgároktól, így a kormány május 29-ei felállása után meg is kezdődhet az érdemi munka.
Orbán Viktor öt axióma köré csoportosította gazdaságpolitikai intézkedéseit, úgymint munkát és termelést spekulációval nem lehet kiváltani, külföldi hitelből nem lehet jóléti kiadásokat finanszírozni, és nem lehet kiárusítani az ország saját erőforrásait sem. Orbán szerint ugyancsak nem lehet valótlanságokra építeni egy gazdaságpolitikát, és meg kell tudni változtatni a politika és gazdaság viszonyát is. A tegnapi megbeszélésen megjelent szakemberek egybecsengő véleménye szerint ugyanis jelenleg bűnözőkként kezelik a vállalkozókat – már csak a rájuk kivetett adók tekintetében is.
A jegybankra vonatkozóan megjegyezte: az új rendszerben az állami intézményeknek együtt kell működni. Ehhez alapok kellenek, amely azonban a mai jegybank esetében nincs meg. Ezt a helyeztet tehát fel kell oldani - jelentette ki a fidesz.hu beszámolója szerint.
Június közepén kerülhetnek a parlament elé az első fontos gazdasági törvényjavaslatok, nyár végétől pedig megyei kormányhivatalokat hoznak létre. Új alkotmány a tervek szerint 2012 közepén vagy végén lesz, addig a kormány, a parlament a rend és a gazdaság megerősítésén dolgozik - közölte Orbán Viktor.
Atomjaira esett szét a gazdaság az elmúlt években – fogalmazott a tegnapi konzultáción Parragh László. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke szerint a gazdaság teljes újjászervezésére van szükség, amiben a kontinentális európai modellt kell követni az angolszász helyett. A kérdés már csak az, hogy ez az újjászervezés milyen időtávon mehet végbe. A tegnapi konzultáción felszólaló Demján Sándor szerint például akár 100 nap alatt is le lehet rombolni egy országot, de legalább 10-20 évbe telik azt újjáépíteni.
A munka mindenestre már elkezdődött, Parragh László elmondása szerint az MKIK és az újonnan megalakuló kormány már hónapok óta egy asztalnál tervezik a jövőbeli intézkedéseket. A közös munka eredményeként elkészült a Széchenyi Kártya továbbfejlesztett rendszere, amely beruházási hitelt pumpálna a kis- és közepes vállalkozói szektorba. Krisán László, a KA-VOSZ elnökének elmondása szerint a Széchenyi Kártya révén évente mintegy 120 milliárd forintnyi forgóeszköz-hitel jut el a kkv-szektorhoz, ami mindössze 4 milliárd forintjába kerül az államnak.
A szakma képviselőinek tapasztalata szerint azonban a szektornak a forgóeszköz-hitelen kívül szüksége van egy beruházási hitelre is.
A Nemzeti Konzultáció tegnapi állomásán egyébként számos elképzelés merült fel a gazdaság újjászervezésére. Rendkívüli átcsoportosítás vár például az uniós forrásokra, és jelentősen egyszerűsítik majd a pályázati rendszert is. A tervek szerint ugyanis a jelenlegi 450 helyett 120 pályázatba tömörítenék a lehetőségeket.
Nem marad érintetlenül a nemrég megreformált alkalmi munkavállalás rendszere sem. Czomba Sándor Országgyűlési képviselő meglátása szerint, ha autópálya-matricát lehet sms-ben venni, akkor csak a szándék kell ahhoz, hogy az alkalmi munkavállalókat is így jelentsék be a hatóságoknak. Egy, a turizmust serkentő elképzelés szerint pedig az új kormány kiépítené az üdülési kártya intézményrendszerét, amely az üdülési csekkel ellentétben teljes mértékben adó- és járulékmentes lenne.
Orbán Viktor a konzultáción hangsúlyozta: forradalom van az országban, hiszen olyan változásokra adódik most lehetőség, amelyeket korábban csak utcára vonulással, vagy az alkotmányos keretek felrúgásával lehetett elérni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.