Az Ipsos piackutató cég a hétvégén Torontóban rendezendő G20-csúcs kapcsán végzett felmérést májusban a világ GDP-jének 75 százalékát képviselő 24 ország - köztük Magyarország - közel 19 ezer felnőtt lakosának megkérdezésével.
Az MTI-hez pénteken eljuttatott felmérés összegzése szerint a fogyasztói bizalmat építő tényezők mit sem javultak: nincs kézzel fogható jele a nemzetgazdaságok növekedésének, továbbra is érzékelhető a munkanélküliségtől való félelem, és a személyes pénzügyi várakozások jelenleg - s várhatóan a következő hónapokban is - pesszimisták. Mindezt a pénzügyminisztereknek és a központi bankok vezetőinek is szem előtt kell tartaniuk a tanácskozásaikon - figyelmeztetnek a felmérés készítői.
Átlagban a megkérdezettek 39 százaléka hiszi, hogy országa a helyes irányban halad. Magyarországon 34 százalék ez az arány. A legelégedettebbek a kínai polgárok, 77 százalékuk szerint jó úton jár az országuk, míg a legborúlátóbbak Belgium, Franciaország és Spanyolország lakosai.
Csak 35 százaléknyian elégedettek azzal, ahogy a dolgok az országukban mennek. A magyarok a legpesszimistábbak között vannak 15 százalékos aránnyal, ennél kevésbé csak a spanyolok és a mexikóiak elégedettek országuk dolgaival. Indiában és Kínában viszont 71, illetve 70 százalékos az optimisták aránya, Európában pedig a svédek (54 százalék) és a németek (52 százalék) a legelégedettebbek.
Országuk gazdaságát átlagban 30 százaléknyian tartják erősnek, és a megkérdezettek 31 százaléka reméli, hogy gazdaságuk állapota a következő hat hónapban erősödni fog. A magyaroknak mindössze 13 százaléka tartja erősnek az ország gazdaságát, és erősödésében 24 százalék hisz.
A válaszadók 48 százaléka tudott említeni a családjában, vagy a közvetlen környezetében olyan személyt, aki a gazdasági nehézségek miatt veszítette el az elmúlt félévben az állását. Magyarország ebben a tekintetben élen jár 63 százalékos aránnyal, csak Mexikó (69 százalék) és Spanyolország (77 százalék) előzi meg.
A felméréskor átlagosan 58 százalék volt azok aránya, akik kevésbé voltak biztosak a saját, a családtagjaik vagy ismerőseik állásának a megőrzésében, mint fél évvel ezelőtt. A magyarok itt a lista élén szerepelnek: 89 százalékuk kevésbé hisz a munkahely biztonságában.
Saját pénzügyi helyzetét a megkérdezettek 31 százaléka értékelte erősnek, és csak 39 százalékuk várta, hogy a személyes pénzügyi helyzete erősödni fog a következő hat hónapban. A magyaroknak mindössze 15 százaléka ítélte erősnek az aktuális pénzügyi helyzetét, és 25 százalékuk remél javulást ezen a téren.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.