Az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) Gazdaságfejlesztési operatív programjának (GOP) felhívásairól van szó. A felfüggesztett konstrukciók közül az egyiket (GOP-1.1.1) a piacorientált kutatás-fejlesztési tevékenység, a másikat (GOP-1.1.2) a kutatás-fejlesztési központok, míg a harmadikat (GOP-1.2.2) az innovációs és technológiai parkok támogatására hirdették meg. A három kiírás együttes előirányzott keretösszege csaknem 22 milliárd forint.
A három érintett pályázati konstrukció felfüggesztésével egy szakpolitikai felülvizsgálat vette kezdetét, melynek elsődleges célja, hogy a pályázati kiírásokra elkülönített források elsősorban a hazai kis- és közepes vállalkozások körében hasznosuljanak a jövőben - reagált megkeresésünkre az illetékes tárca, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM).
Kérdéseinkre válaszolva azt közölték, hogy kiemelten vizsgálják a pályázatkezelés gyorsaságát és átláthatóságát, a pályázati feltételek egyszerűsítésének lehetőségét. A tervezett módosítások szélesebb kört érdekeltté tevő, de lényegesen egyszerűbb eljárású pályázati kiírásokat eredményezhetnek majd, amelyeket a tervek szerint az év második felében írnak ki.
A három pályázati kiírás közül az igen széles vállalkozói kört megcélzó GOP-1.1.1 kódszámúnál 2010. július 15-étől kezdődött volna a beadás, így ennél még nem indult el a pályázatkezelés. A másik kettőnél (GOP-1.1.2, GOP-1.2.2) a pályázók érdeklődésének hiánya miatt nincs beadott és elbírálásra váró pályázat.
Mint azt mai számunkban megírtuk, a szakmán belül már nagy felzúdulást váltott ki a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap 16 milliárdos támogatásainak zárolása.
„Érthetetlen és elfogadhatatlan; Magyarország ezzel a döntéssel visszafordult az innováció, a fejlődés útjáról” – így kommentálta a kormány lépését Szabó Gábor, a Magyar Innovációs Szövetség elnöke.
Az eddigi rendszer finoman szólva sem volt tökéletes, a korábbi kormányok mintegy 50 milliárd forintot vontak el 2005 óta az innovációs alaptól.
"A lépés kőkemény, sőt akár katasztrofális következményekkel is járhat az érintett vállalkozásokra nézve. Az állami források szerepe a kutatás-fejlesztés (k+f), az innováció területén meghatározó, hiszen nagy kockázatú tevékenységről van szó, a már odaígért támogatás visszavonása alapjaiban boríthatja hát fel az üzleti terveket.
Ám. Az elmúlt években a k+f állami támogatási rendszere súlyos elégtelenségektől szenvedett." - írta Molnár Sándor rovatvezetőnk mai jegyzetében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.