Magyar politikusok júniusban pánikot keltettek azzal, hogy Magyarországot helyzetét Görögországhoz hasonlították, Orbán Viktor viszont jelenleg úgy látja, hogy az ország a piacokra tud támaszkodni az IMF helyett.
Csütörtökön a kormány 57,5 milliárd forint államkötvényt tudott eladni a tervezett 50 milliárdnyi helyett. A kormány azt mondta, hogy ragaszkodni fog a tervezett 3,8 százalékos hiánycélhoz és a rövidtávú likviditás nem jelent problémát.
Az IMF programja, a deficit csökkentése segítene idecsábítani a befektetőket, ha a globális kockázatvállalási étvágy csökken, vagyis a trend megfordul - írja Barley.
Ha az S&P leminősíti Magyarországot, és ezzel bóvliba vágja az adósbesorolást (az S&P besorolásában országunkat egy szint választja el a befektetésre nem ajánlott kategóriától), akkor a piacok elfordulhatnak tőlünk. Megjegyzendő, hogy ha a magánszemélyek nem is fordulnának el az országtól, a leminősítés hatására a befektetési bankok, befektetési alapok és nyugdíjpénztárak kénytelenek lennének kiszállni a magyar pozícióikból, ugyanis nem tarthatnak bóvliba sorolt részvényeket és kötvényeket a portfóliójukba.
Ha Magyarország ragaszkodik az álláspontjához, akkor növekszik a visszaminősítés esélye, írja Richard Barley. Véleménye szerint Orbánnak tartózkodni kell attól, hogy a viszonylag nyugodt piaci reakciókat a politikája támogatásának minősítse, még akkor is, ha vissza akarja nyerni az ország elveszett szuverenitását az IMF-től. A hangulat újbóli romlása költséges lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.