BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Napi 500 forint csak a teher

Augusztus 1-jével lépnek hatályba az újabb rendelkezések az egyszerűsített foglalkoztatás terén

Bő két hét, és újabb jelentős változtatásokon esik át az idény- és alkalmi munkákra vonatkozó szabályozás. Az új szisztéma lényege a napi 500 vagy 1000 forintos köztehermérték, amely független a kapott bér tényleges összegétől.

Az előző kormány a korábbi „kék könyves” megoldás helyébe április 1-jével léptetett életbe új szabályokat, jelenleg még ezek vannak hatályban. A mostani rendelkezések lényege, hogy az egyszerűsített foglalkoztatásban alapesetben nem kapcsolódik a megszokott általános adó- és járulékszintnél alacsonyabb terhelés. Ezalól csak az idénymunkák képeznek kivételt: itt az adó- és járulékkötelezettséget is magában foglaló, a munkáltató által fizetendő közteher mértéke a nettó munkabér 30 százalékát teszi ki. Ennek befizetésével azonban az adott munkavállaló a társadalombiztosítás szemszögéből nem válik biztosítottá.

A szakemberek és az érintettek elsősorban nem is a korábbinál magasabb terheket sérelmezik, hanem a meglehetősen bonyolult bejelentési kötelezettséget. Ezt az adóhatóságnál kell teljesíteni (először a munkavállaló, majd a munkáltató köteles jelezni a foglalkoztatás tényét az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnál), a vállalkozásoknak pedig naponta meg kell küldeniük a munkavállalók TAJ számát és adóazonosító jelét az APEH-nek. A növénytermesztési munkákra némileg eltérő szabály vonatkozik, itt naponta kétszer a munkavállaló szignójával ellátott jelenléti ívet kell vezetni. Ennek alapján a következő hónap 12-éig kell „bediktálni” a foglalkoztatással kapcsolatos adatokat az APEH-nek.

Ennél a szisztémánál még a korábbi, március 31-ig hatályos szabályozás is jobb volt – vélekedtek kivétel nélkül a lapunknak megszólaló szakemberek. Nem véletlen tehát, hogy az augusztus 1-jével életbe lépő, a T. Házban július 5-én elfogadott szabályok logikája inkább a korábbi rendelkezéseket követi. Március 31-ig az úgynevezett alkalmi munkavállalói kiskönyvekbe 400 és 1100 forint közötti közteherjegyet kellett „beragasztani”, ennek helyébe augusztus 1-jétől napi 500 vagy 1000 forintos, úgynevezett regisztrációs díj lép. Előbbit a mezőgazdaságban és a turizmusban kell befizetni, míg utóbbi az alkalmi munkákra vonatkozik. Az egyszerűsített foglalkoztatás bejelentéséhez először a munkáltatónak kell regisztrálnia magát az Ügyfélkapun, ezután telefonon, e-mailben vagy SMS-ben van lehetőség a jogviszony bejelentésére.

Néhány feltételnek a jövőben is meg kell felelni: az egyszerűsített foglalkoztatás keretében munkát vállalók létszáma nem lehet több a „rendes” munkavállalók számának ötödénél. Ez a húsz fő feletti cégekre vonatkozó „hüvelykujjszabály”, ennél kisebb vállalkozások esetében külön létszámkövetelmények lépnek hamarosan életbe.

Az idény- és alkalmi munkára egy évben ugyanazon felek között létesített munkaviszonyok együttes időtartama nem lehet hosszabb 120 napnál, és a munkáltató részéről kizáró tényező a 300 ezer forintot meghaladó adótartozás is.

Az új szisztéma – elsősorban egyszerűsége miatt – elnyerheti az érintettek tetszését, igaz, a hatálybalépés időzítését többen aggályosnak nevezték. Az új szabályok ugyanis a mezőgazdasági idénymunkák kellős közepén lépnek életbe, 2010-ben pedig ez immár a harmadik jogszabály az egyszerűsített foglalkoztatás terén. KR


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.