Az előző kormány a korábbi „kék könyves” megoldás helyébe április 1-jével léptetett életbe új szabályokat, jelenleg még ezek vannak hatályban. A mostani rendelkezések lényege, hogy az egyszerűsített foglalkoztatásban alapesetben nem kapcsolódik a megszokott általános adó- és járulékszintnél alacsonyabb terhelés. Ezalól csak az idénymunkák képeznek kivételt: itt az adó- és járulékkötelezettséget is magában foglaló, a munkáltató által fizetendő közteher mértéke a nettó munkabér 30 százalékát teszi ki. Ennek befizetésével azonban az adott munkavállaló a társadalombiztosítás szemszögéből nem válik biztosítottá.
A szakemberek és az érintettek elsősorban nem is a korábbinál magasabb terheket sérelmezik, hanem a meglehetősen bonyolult bejelentési kötelezettséget. Ezt az adóhatóságnál kell teljesíteni (először a munkavállaló, majd a munkáltató köteles jelezni a foglalkoztatás tényét az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnál), a vállalkozásoknak pedig naponta meg kell küldeniük a munkavállalók TAJ számát és adóazonosító jelét az APEH-nek. A növénytermesztési munkákra némileg eltérő szabály vonatkozik, itt naponta kétszer a munkavállaló szignójával ellátott jelenléti ívet kell vezetni. Ennek alapján a következő hónap 12-éig kell „bediktálni” a foglalkoztatással kapcsolatos adatokat az APEH-nek.
Ennél a szisztémánál még a korábbi, március 31-ig hatályos szabályozás is jobb volt – vélekedtek kivétel nélkül a lapunknak megszólaló szakemberek. Nem véletlen tehát, hogy az augusztus 1-jével életbe lépő, a T. Házban július 5-én elfogadott szabályok logikája inkább a korábbi rendelkezéseket követi. Március 31-ig az úgynevezett alkalmi munkavállalói kiskönyvekbe 400 és 1100 forint közötti közteherjegyet kellett „beragasztani”, ennek helyébe augusztus 1-jétől napi 500 vagy 1000 forintos, úgynevezett regisztrációs díj lép. Előbbit a mezőgazdaságban és a turizmusban kell befizetni, míg utóbbi az alkalmi munkákra vonatkozik. Az egyszerűsített foglalkoztatás bejelentéséhez először a munkáltatónak kell regisztrálnia magát az Ügyfélkapun, ezután telefonon, e-mailben vagy SMS-ben van lehetőség a jogviszony bejelentésére.
Néhány feltételnek a jövőben is meg kell felelni: az egyszerűsített foglalkoztatás keretében munkát vállalók létszáma nem lehet több a „rendes” munkavállalók számának ötödénél. Ez a húsz fő feletti cégekre vonatkozó „hüvelykujjszabály”, ennél kisebb vállalkozások esetében külön létszámkövetelmények lépnek hamarosan életbe.
Az idény- és alkalmi munkára egy évben ugyanazon felek között létesített munkaviszonyok együttes időtartama nem lehet hosszabb 120 napnál, és a munkáltató részéről kizáró tényező a 300 ezer forintot meghaladó adótartozás is.
Az új szisztéma – elsősorban egyszerűsége miatt – elnyerheti az érintettek tetszését, igaz, a hatálybalépés időzítését többen aggályosnak nevezték. Az új szabályok ugyanis a mezőgazdasági idénymunkák kellős közepén lépnek életbe, 2010-ben pedig ez immár a harmadik jogszabály az egyszerűsített foglalkoztatás terén. KR
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.