BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A magyar helyzet nem jó, de lehetne rosszabb is

Magyarország a növekedési versenyben a sereghajtók közé tartozik, de persze nem olyan rossz a helyzete, mint Görögországnak – mondta el Samu János a Concorde elemzője a Gazdasági Rádiónak.

A Concorde elemzője a Gazdasági Rádiónak elmondta, hogy háromarcúság látszik az euró zónában. A megszorítások miatt a periférikus államoknál alacsony a gazdasági növekedés vagy nincs is, a többi nagyobb államnál fél százalék körüli és van Németország, ami kimagaslik a mezőnyből.

Az euró zóna az egy évvel ezelőtti mély recessziót követően talpra állt, de nem érték még el a válság előtti szintet. A belső fogyasztás azonban tartósan nem tűnik stabilnak, így az euró zóna gazdasági növekedését magas szinten nem tudja stabilizálni.

A magyar gazdaság a második negyedévben az elsőhöz képest nem tudott nőni, miközben az export, és ezen keresztül az ipari termelés egészséges külföldi kereslettel találkozik, a háztartási fogyasztása és a beruházás vélhetően tovább csökkent.

A magyar gazdaság éves bruttó hazai összterméke (GDP) növekedése 1,0 százalékos, míg az euró zóna növekedése éves alapon 1,7 százalékos és az első negyedévhez képest 1 százalékos bővülést mutat. Az euró zónában egyértelműen Németország vitte a prímet, itt az első negyedévhez képest több mint 2 százalékos volt a GDP bővülése. A német gazdasághajtó ereje a termékei iránti növekvő kereslet és a gyenge euró volt.

Az euró övezet többi tagállamában jóval mérsékeltebb növekedéssel tudott előrukkolni, Franciaországban és Olaszországban egyaránt fél százalék pont körüli volt a GDP bővülés. Spanyolországban még ennél is szerényebb 0,2 százalékos volt a növekedés az első negyedévről.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.