Ma reggel egy itthon csak az első ránézésre növekvő foglalkoztatottságról szóló adatot kaptunk. A KSH május-júliusban 11,1%-ról 11%-ra csökkenő munkanélküliségről és 10.500-zal több foglalkoztatottról számolt be.
Ugyanakkor, ha a számokat szezonális hatástól megtisztítjuk, akkor már kevésbé örömteli a kép. Becsléseink szerint így már változatlanul, csökkenésnek nyomát sem mutató 11,4%-os munkanélküliséget kapunk, miközben a foglalkoztatottság 2.500 fővel csökkent - írja a Concorde a Facebookon.
Ezek a trendek arra utalnak, hogy az első félévben látott halovány gazdasági növekedés nem tudott munkahelyeket teremteni, és a gyenge globális konjunktúra kilátások a következő negyedévekre sem vetítenek előre érzékelhető magyar munkaerőpiaci javulást.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint nem okoztak meglepetést a most közölt adatok. A foglalkoztatottak számának növekedése egyrészt annak köszönhető, hogy az exportra termelő cégek kezdik visszavenni az elbocsátott munkaerőt, másrészt a folyamatban lévő nagyberuházásokhoz - például a kecskeméti Mercedes gyár építéséhez - kapcsolódóan is zajlik a munkaerőfelvétel.
A szakember megjegyezte: idén nyáron a sokszor rendkívüli időjárás miatt a szezonális foglalkoztatási hatások is kisebb mértékben érvényesülnek, mivel kevesebben dolgoztak a mezőgazdaságban.
A következő hónapokban a munkanélküliségi ráta további, lassú csökkenésére lehet számítani - 10,6-10,7 százalék lehet a ráta - ám az év vége felé ismét 11 százalékra nőhet szezonális hatások miatt - vélekedett Suppan Gergely. 2010 egészére átlagosan 10,9-11 százalékos munkanélküliségi ráta várható - mondta.
Kovács Mátyás, a Raiffeisen Bank Zrt. elemzője is hasonlóképpen vélekedett: szerinte is folytatódik az állástalanok arányának lassú csökkenése, október-decemberre - a szezonális hatások ellenére is - 10,7 százalék lehet a ráta, 2010 egészére pedig átlagosan 11,1 százalékos rátával számolnak.
Hozzáfűzte: a foglalkoztatottság növekedésének motorja továbbra is az exportorientált feldolgozóipar munkaerő-felvétele lehet.
Lőke András, az MKB Bank elemzője szerint a május-júliusi adat elsősorban szezonális hatásoknak tudható be, így a következő hónapokban még hasonló értéken, vagyis 11 százalék körül maradhat a ráta, majd október-decemberre 11,3 százalékra nőhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.