A kiadvány szerint a 2008 őszén kibontakozott pénzügyi és gazdasági válság a versenyszférában alkalmazottak tömeges elbocsátását eredményezte. Azok a vállalkozások, amelyek átmenetinek ítélték a kedvezőtlen gazdasági helyzetet, a nagyarányú létszámleépítés helyett a csökkentett munkaidőben, valamint a részmunkaidőben történő foglalkoztatást részesítették előnyben. Emellett 2009-ben jelentősen nőtt azon dolgozók száma, akiket határozott idejű munkaszerződéssel foglalkoztattak a vállalkozások - olvasható az összefoglalóban.
Az idei első negyedéves munkaügyi statisztika a vállalkozások területén alkalmazásban állók létszámának - 1 millió 778 ezer fő - további, bár a korábbiakhoz képest mérsékeltebb ütemű – csökkenését mutatja. A vállalkozások területén a szellemi foglalkozásúak létszáma 2001 és 2008 között minden évben emelkedett, ebben az időszakban több mint 100 ezer fővel, 700 ezerre nőtt számuk, ami 17,2 százalékos növekedést jelent. 2009-ben a válság miatt valamelyest, 2,4 százalékkal csökkent a szellemi foglalkozásúak száma, ám ez jelentős mértékben elmaradt a fizikai munkakörből elbocsátottak 9 százalékos létszámcsökkenésétől.
Az idei első negyedévben a mérséklődés – erősödő ütem mellett – folytatódott, az előző év azonos negyedévéhez képest csaknem három százalékkal csökkent a szellemi munkakörben dolgozók száma, és 680 ezer főre mérséklődött. Az alkalmazásban állók legnagyobb része az ipar, azon belül pedig a feldolgozóipar alágazataiban dolgozott.
Tavaly az iparban dolgozók száma 81 ezerrel maradt el a megelőző évitől, míg 2010 első negyedévében a 635 ezer alkalmazásban álló ipari foglalkoztatott körében további létszámcsökkenés következett be. Ezek a munkahelyek egyrészt a válság elbocsátási hulláma következtében szűntek meg, más részük azonban a vállalatok működési stratégiájának részeként, vagyis a termelési kapacitást a gyártók alacsonyabb költségű, vagy más földrajzi területre csoportosították át. A feldolgozóiparban a visszaesés mértéke 2009-ben 79 ezer főt tett ki, a csökkenés 2010. január–márciusban folytatódott.
2001 és 2009 között a versenyszférában alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete közel a duplájára emelkedett, 103 ezerről 200 ezer forintra. Ez a növekedés egyaránt meghaladta a költségvetésben dolgozókét, illetve a nemzetgazdaság átlagát.
A bruttó bérek összege viszont az elmúlt nyolc évben a versenyszférában egyedül 2009-ben haladta meg – minimális mértékben, 0,2 százalékkal – a nemzetgazdaság átlagát, a többi évben 1-7 százalékkal elmaradt attól, a fizikai foglalkozásúak nagy aránya miatt. Idén az első negyedévben a vállalkozásoknál alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete 204 ezer forintot tett ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.