A megszorításokat és a szigorú monetáris politikát az indokolja Krugman szerint, hogy Magyarország be akarja vezetni az eurót és a forint leértékelődése nagy problémát okozna, hiszen a magyar magánszektor nagy része más pénznemekben – euróban és frankban – adósodott el.
Milyen az euróbevezetés ára? Krugman úgy véli , hogy a deviza védelmében tett lépések logikai hibára épülnek. A közgazdász Lettországhoz hasonlítja Magyarországot, ugyanis a lakosság euróban való eladósodottsága ott is magas. (A lett kormány az euró bevezetése előtt devizáját rögzítette a közös devizához.) Az ottani döntéshozó attól féltek, hogy a recesszióban a lett kormány leértékelésre kényszerül, vagyis nem tudja tartani az euróhoz rögzített árfolyamot.
Ez ellehetetlenítette volna a devizahiteleseket. Helyette a belső leértékelést, költségvetési megszorításokat, a reálbérek csökkentését szokták javasolni. Ugyanakkor a paradoxon az, hogy Krugman szerint a nominális, illetve a belső árfolyam leértékelése ugyanazt a hatást váltja ki a devizahitelesekre nézve. Nem csoda tehát, hogy ezt Magyarország szeretné elkerülni.
A Nobel-díjas közgazdász a megszorítások egyik fő ellenzője. Paul Krugman kedvenc negatív példája Írország szokott lenni. Krugman szerint ugyanis az, hogy a mindenkinél korábban bevezetett és nagyon szigorú megszorítások ellenére sem erősödött meg a pénzpiaci bizalom Dublin iránt, jól mutatja, menynyire nem érik el a kívánt hatást a takarékossági lépések.
Krugman kritikusai ugyanakkor rámutatnak, hasonló érveléssel lehetne támadni a fiskális élénkítő lépéseket, amelyek szemmel láthatólag sok esetben szintén nem jártak nagy eredménnyel az államadósság megugrásán kívül. A költekezés védelmezői szerint a helyzet még rosszabb lett volna a konjunktúra támogatása nélkül, de ugyanez az érv Írország példájára is alkalmazható: lehet, hogy a megszorítások nélkül még tarthatatlanabb lenne az eladósodottság és a piaci bizalomvesztés.
Paul Krugman egyébként - Nouriel Roubinihez hasonlóan - meglehetősen pesszmistán tekint a válságra. A közgazdász a közelmúltban úgy vélekedett, hogy az eurózóna perifériáján található államoknak 20-30 százalékkal csökkenteniük kellene béreiket. A szakértő már akkor megkongatta a vészharangot az európai válsággal kapcsolatban, amikor az EU visszautasította a többek között a Gyurcsány-kormány által is javasolt, az egész kelet-európai régióra vonatkozó segélycsomagot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.