A másik tényező az államháztartás hiánya, az állami szektor finanszírozási igénye azonban jelenleg már nem a féktelen költekezés, hanem a válság okozta gazdasági visszaesés miatt magas. A négy negyedév átlagában mért 4,8 százalékos GDP-arányos hiány ennek fényében nem is számítana nemzetközi összevetésben magasnak, ha az államadósság nem lenne 82,9 százalékos. Ez utóbbi június végére vonatkozó adat, és szintén a most megjelent pénzügyi számlákból derült ki.
A megtakarítások tehát fedezik az állam forrásigényét, azaz csak a vállalkozások finanszírozásához van szükség külföldi pénzekre. A szinte nem is létező beruházási kedv és az amúgy is alig csordogáló hitelcsapok miatt azonban várhatóan folytatódik az előző évi trend, vagyis a gazdaság enyhe külső többlettel működhet. Ha a megtakarítások és az állami gazdálkodás terén folytatódna a javulás, az az ország pénzügyi sérülékenységét nagymértékben tudná csökkenteni az elkövetkező években, és csökkenő pályára állíthatná az egyelőre tetőző adósságrátát is, külső forrásokra azonban még így is szükség lehet a fejlesztésekhez. BD
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.