A nehéz helyzetbe jutott görög gazdaságot például a világviszonylatban is sikeres kereskedelmi hajóflottája és turizmusa segítheti ki. Magyarországnak is meg kell találnia azokat a területeket, melyekben világszínvonalú versenyre képes, különben nem tudja majd beérni az Unió fejlett országait – emelte ki Babanaszisz Sztergiosz a Mediterrán Kutatóintézet elnöke a BGF szakmai konferenciáján.
Égető pénzügyi-gazdasági kérdésekkel foglalkozott az a nemzetközi konferencia, melyet Dr. Lukács Lajos halálának 20. évfordulója alkalmából szervezett a Budapesti Gazdasági Főiskola a napokban. Babanaszisz Sztergiosz, a görögországi Mediterrán Kutatóintézet elnöke előadásában a görög gazdasági válság hátterét megvilágítva hívta fel a figyelmet a magyar gazdasági növekedés előtt álló lehetséges buktatókra.
A szakember elmondta, hogy a második világháború előtti időszakban Görögország az elmaradott, fejlődő országok közé tartozott, 1939-ben az egy főre jutó nemzeti jövedelem az akkori angliai értéknek mindösszesen 22%-átérte el. A háború után az ország gyors fejlődésnek indult, és folyamatosan behozta lemaradását. A 2000-es években Görögország kifelé forduló, kölcsönökön és a növekvő kereskedelmen és fogyasztáson alapuló fejlesztési modellt alkalmazott, emelte ki Babanaszisz Stergiosz, a Budapesti Gazdasági Főiskolán tartott konferencián, emiatt a 2008-as gazdasági világválság idejére az ország, vállalatai és háztartásai már mind eladósodtak. Mára Görögországnak is új fejlődési modellt kell kialakítania, hangsúlyozta a görög professzor
„A Mediterrán Kutatóintézet szerint Görögország és számos más EU tagország számára is a versenyképesség fokozása a feladat. Az ország tapasztalatai azt mutatják, hogy az új tagállamoknak, így Magyarországnak is, csak versenyképes gazdasági szerkezet és teljesítmény esetén érdemes bevezetnie az eurót” – hívta fel a figyelmet Babanaszisz Sztergiosz.
Az elnök mindehhez hozzátette: Görögországnak két, világszínvonalon is versenyképes ágazata van: az egyik a kereskedelmi hajóflotta, mely 17 milliárd euró bevételt jelent éves szinten a gazdaságnak; a másik a turizmus: a szolgáltató szektor adja a görög GDP 72%-át.
Magyarországnak is fel kell térképeznie azokat az ágazatokat, melyekben világszínvonalú versenyre képes, javasolta a szakember, hiszen az ország számos előnnyel rendelkezik, ezek egyike földrajzi elhelyezkedésében rejlik. Magyarországnak jobban ki kellene használnia, hogy Európa közepén összeköti a keletet nyugattal, északot déllel. A másik irány pedig a tagállamokkal létesített stabil együttműködési formák fejlesztése, valamint a környező államokban élő közel 3 millió magyarra is építő új gazdasági szemlélet lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.