A német családügyi minisztérium megrendelésére készített tanulmány azt mutatja, hogy 2002 és 2008 között a nyugdíjazás átlagos ideje 62 évről 63 évre emelkedett. A 60 évesek egyharmada jelenleg is dolgozik. Mindez annak ellenére valósul meg, hogy a résztvevők 11 százaléka már szembesült a munkahelyén korával kapcsolatos diszkriminációval.
A kérdés igencsak aktuális, hiszen a következő években 65-ről 67-re emelik a nyugdíjkorhatárt Németországban, az ország lakossága fokozatosan öregszik. A jóléti rendszer hatalmas kihívás előtt áll, amire Kristine Schröder családügyi miniszter részben az ellátórendszerben végzett önkéntes munka erősítésével felelne. Erre meg is lehet az esély, hiszen a megkérdezettek 28 százaléka állította, hogy szívesen végezne jótékonysági munkát. Schröder megfogalmazása szerint aranybányáról van szó, amit ki akarnak aknázni.
A Spiegel emlékeztet arra , hogy a nyugdíjkorhatár kérdése politikai bombát jelent, ezt mutatja a napokban Franciaországban zajló sztrájksorozat, amellyel Sarkozy korhatáremelési terve ellen tiltakoznak. Ugyanakkor a lap szerint a németek pragmatikusabb hozzáállást mutatnak a kérdésben, a vezető német újságok cikkei arra emlékeztetnek, hogy meg kell változnia a munkahelyi kultúrának.
A Süddeutsche Zeitung arra emlékeztet, hogy még az aktivitás növelésével sem oldható meg a születésszám csökkenése, 2030-ra 6 millióra csökken a munkaképes lakosság száma. A lap szerint ennek megfelelően a bevándorlókat nem lehet kijátszani a német munkavállalók ellen, a munkaadóknak pedig nem szabad dicsőíteniük az ifjúságot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.