BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rogán: Nagyon sokat kerestek a bankok a devizahiteleseken

A kormány az ország érdekeiért ütközni is kész a nemzetközi szervezetekkel. Az adócsökkentés a költségvetési vita függvénye is lesz

Nem csak a devizahitelesekkel vannak problémák, komoly gondjaik vannak a forinthitelekkel rendelkezőknek is. A törlesztőrészleteket egyre nehezebb kigazdálkodni a családi költségvetésből - nyilatkozta Rogán Antal fideszes politikus, a parlament gazdasági és informatikai bizottságának elnöke a Duna Televízió Heti Hírmondó című műsorában vasárnap este. Hozzátette: mindemellett nem veendők egy kalap alá a hitellel rendelkezők, az egyes csoportoknál más-más megoldást kell alkalmazni. Rogán Antal a jövő évi költségvetést érintő kérdésekről és a kormányzat nemzetközi szervezetekhez való viszonyáról is nyilatkozott a Duna Televíziónak.

Tíz százalék alatt, öt-nyolc százalék között van azok aránya, akik a fizetésképtelenség szélén vannak. Hetven-nyolcvan százaléka az adósoknak folyamatosan tudja fizetni a hiteleit, húsz százalék környékén van a problémákkal küszködők aránya, ám ők még nem sodródnak a fizetésképtelenség felé. Mindenkire más-más megoldást kell alkalmazni - nyilatkozta a Duna Televíziónak Rogán Antal, a múlt héten bejelentett, hiteleseket megsegítő nyolc pontos intézkedési terv egyik kidolgozója. 

Hozzátette: a bankrendszernek, az országnak, sőt, az adósoknak is az az érdeke, hogy a családi költségvetés keretein belül mindenki ki tudja fizetni a felvett hitelét.

A politika és részben a bankok is felelősek

A bankrendszer - a nyilatkozatok szerint - nem zárkózna el a megoldáskereséstől, de most azt kifogásolják, hogy a nyolc pontról nem egyeztettek velük, és szerintük az egyes tervpontok alkotmányossági problémákat is felvetnek - hangzott a Duna Televízió közbevetése.

Nem a bankokat és a bankszövetséget szeretném elsősorban felelősnek tartani a kialakult helyzetért. A legnagyobb felelősséget az előző kormányok, a mögöttük álló politikai pártok, a jelenleg is regnáló jegybankvezetés, meg a korábban regnáló pénzügyi felügyeleti vezetés viseli - reagált a kormánypárti politikus. Mégpedig azért - tette hozzá -, mert arányaiban engedték a devizahitelezést olyan mértékűvé válni, ami egyetlen szomszédos országra sem jellemző. Csehországban, Horvátországban, Lengyelországban, Romániában ezek az arányok egyáltalán nem jellemzőek; a devizahitelek aránya fele sincs a magyarországi állománynak, akár a háztartási, akár a vállalati szektort tekintve - hangzott az érvelés.

"A magyar bankrendszer viszont annyiban visel felelősséget, hogy amikor engedte nekik a jegybanki vezetés meg a kormányzat, akkor ezzel a termékkel, a devizahitellel házaltak a piacon. Ők ezen nagyon sok pénzt kerestek" - tette hozzá Rogán Antal.

Cél a fizetőképesség megtartása - előbb a hitelesek képviselőivel tárgyalnak

Elsődleges feladat a bankrendszerrel közösen elérni, hogy az emberek fizetőképesek maradhassanak. Végig kell gondolni a szükséges változtatásokat annak érdekében, hogy akik ki akarják és ki tudják, azok ki is fizessék a hiteleiket - szögezte le a politikus.

Alapvető változás viszont a korábbi kormányok politikájához képest, hogy a korábbi kabinet, ha kitalált valamit, rögtön a bankszövetséggel kezdte az egyeztetést. "Mi először a hitelfelvevők és hitelkárosultak képviselőivel fogunk tárgyalni, ennek a hétnek az elején, kedden vagy szerdán. Ezt követően a bankszövetséggel tárgyalunk. A nyolc pontos tervben foglalt javaslatok többségét egyébként a bankszövetség különféle szakértői elég jól ismerik, hiszen ezek felmerültek már kormányzati körökben, és a pénzügyi felügyelet szakértőinél is" - mondta Rogán Antal. 

A költségvetési vita függvénye is lesz az adócsökkentés

Jövőre három százalék alá tolják a költségvetés hiányát. Elsodorhatja ez a  a tizenhat százalékos egykulcsos személyi jövedelemadó bevezetésének első ütemét? - hangzott a Heti Hírmondó kérdése.

"Nem szeretnénk, de ez nyilván a költségvetési vitának is a függvénye lesz" - reagált Rogán Antal. A politikus kijelentette: Magyarország már idén is elérhette volna a három százalékos hiánycélt a bankadóval együtt, ha az előző kormánytól örökölt költségvetés valóban olyan lett volna, amilyennek az előző kormányzat mondta.

"Ha az a költségvetés teljesítette volna a 3,8 százalékos hiánycélt, ha nem költöttek volna el minden pénzt, mire a polgári kormány hivatalba került, akkor azt gondolom, Magyarország már idén meg tudta volna ugorni ezt, és jövőre sokkal jobb előnyökkel indultunk volna. Ma azt kell látni, hogy meg kell teremteni az ország hitelességét a nemzetközi szervezetek, az unió és a befektetők irányába. Ezt pedig nem lehet másként, csak egy következetes költségvetési politikával" - hangzott az érvelés.
 
Az ország érdekeiért ütköznek a nemzetközi szervezetekkel

Mi nem a nemzetközi szervezetek érdekeit képviseljük itthon, hanem az ország érdekeit képviseljük feléjük. Ezért fogunk velük ütközni, ütköztünk is mindig - mondta a hitelesség kérdését firtató felvetésre Rogán Antal. Megjegyezte: vannak olyan országok, amelyek sikeres példát mutattak, annak ellenére, hogy felvállalták az ütközést. Példaként Brazíliát említette. "Brazília más vonalat követett, mint akár a vele szomszédos országok, nem mindig tartotta be az IMF utasításait, de ügyelt arra, hogy nemzetközi értelemben a saját jó hírnevét megerősítse és megőrizze. A brazil kormányok elérték az utóbbi években, hogy komoly változás következett be az ország megítélésben. Szerintem Magyarországon is hasonló a cél" - szögezte le a fideszes politikus.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.