A kormány már elkezdte a magánnyugdíj-pénztári hozzájárulások átirányítását, és a gazdasági kibocsátás hozzávetőleg 10 százalékát kitevő felhalmozott vagyon egy részét a Nemzetközi Valutaalappal és az EU-val 2008-ban kötött támogatási megállapodás költségvetési hiánycéljainak teljesítésére kívánja felhasználni.
Attól a piaci zuhanástól eltérően, amely Argentínában következett be az ottani nyugdíjkisajátítás bejelentése után, a magyarországi befektetők reakciója furcsa módon visszafogott. Azonban Bokros Lajos közgazdász, a 15 évvel ezelőtti, "kemény de végső soron sikeres" takarékossági program kidolgozója arra figyelmeztet, hogy "a magántulajdon e lefoglalása" nyomán sérülhet a társadalmi szolidaritás.
A Financial Times szerint Magyarország még mindig fiatal demokratikus intézményei is feszítőpróbának vannak kitéve. Miután az Alkotmánybíróság a nyugdíjpénztári és egyéb intézkedések ellen is kifogást emelt, a Fidesz arra használta fel elsöprő többségét, hogy szűkítse a bírói illetékességet költségvetési ügyekben, emellett folytatja a független központi bank vezetőjének eltávolítását célzó erőfeszítéseit is - áll az írásban.
A Financial Times szerint a kormány "halvány ígéreteket" tett arra, hogy a vagyont beforgatja az állami nyugdíjrendszerbe, ám e felosztó-kirovó rendszerben nincsenek egyéni számlák. Ez az epizód nem a nyugdíjpolitika módosítása, hanem "átlátszó vagyonmegkaparintás", elkerülendő az olyan takarékossági lépéseket, amelyek árthatnának a kormány népszerűségének - áll a londoni gazdasági napilap hétfői írásában.
A Financial Times szerint a magánnyugdíj-hozzájárulások az egykori keleti tömb más országaiban is "csábító malacpersellyé" váltak; a magánbefizetések hasonló csökkentéséről születtek döntések vagy javaslatok Litvániában, Bulgáriában, Észtországban és Lengyelországban is.
Meglepően kevesen álltak ki a lefoglalások ellen azon hárommillió magyar közül, akiknek vagyona veszélyeztetett. "Ők még mindig ihletet meríthetnek" egy másik, szintén Budapesten forgatott filmből, a Mortal Kombat című alkotásból - fejezi be írását a hétfői Financial Times.
A magyar költségvetési terveket kritizálták a Societe Generale SA elemzői is a Bloomberg hírügynökség jelentésében. A szakemberek úgy látják, eladási nyomás alatt állnak a magyar államkötvények a „gyenge költségvetési politika” miatt. A kormány alábecsülte az ad hoc lépések negatív hatását a vállalati eredményekre, s így a beruházásokra is.ű
A cikk emlékeztet arra, hogy Magyarország 2008-ban az uniós tagállamok közül először szorult a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió közös – 20 milliárd forintra rúgó – hitelcsomagjára. S annak érdekében, hogy az uniós előírásoknak megfelelően 3 százalék alá csökkentsék az államháztartási hiányt felfüggesztik a magánnyugdíj-pénztári kifizetéseket és válságadókat vetnek ki az energetikai, kereskedelmi, távközlési és a pénzügyi vállalatokra. A Societe Generale elemzői szerint ugyanakkor hosszú távon az intézkedések nem hogy javítanának az ország pénzügyi helyzetén, hanem csak rosszabb helyzetbe hozzák.
A szakemberek szerint a kormány túlontúl optimista. A Societe Generale számításai szerint – mivel a pénztárak befizetői bázisa csökken – mintegy 180 milliárd forint értékben adhatnak el államkötvényeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.