Mary Coughan ír miniszterelnök-helyettes leszögezte, hogy a 12,5 százalékos adókulcs - amely messze alacsonyabb, mint az uniós átlag "nem tárgyalási alap." Megjegyzése azt követően hangzott el, hogy egyre több találgatás vált nyilvánossá arról, miszerint Franciaország és Németország az ír társasági adó megemelését követeli az Írországnak nyújtandó segélycsomag fejében. Az alacsony ír társasági adót más uniós országok bírálták, azzal érvelve, hogy az ország túl nagy előnyt biztosít annak érdekében, hogy vonzza a külföldi befektetőket – jelenti a BBC.
Az ír kormány csütörtökön egyébként elismerte, hogy külső segítségre van szüksége. Brian Lenihan pénzügyminiszter kijelentette, "nem érez szégyent" Írország gazdasági teljesítménye miatt, de most támogatásra szorulnak.
Több tízmilliárd eurós hitelcsomag felajánlását reméli az EU és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) részéről Írország számára az ország jegybankjának első embere. Patrick Honohan az RTE ír közszolgálati rádiónak nyilatkozott tegnap reggel, azt megelőzően, hogy az Európai Központi Bank és az IMF megkezdte tárgyalásait Dublinban. A jegybanki kormányzó szerint a piaci helyzet szükségessé teszi nemzetközi segítség bevonását, amelyről a végső döntést az ír kormánynak kell majd meghozni.
Úgy tűnik, a dublini vezetés el is fogad egy esetleges felajánlást, legalábbis erre tett utalást Brian Lenihan, a pénzügyi tárca vezetője a parlamentben. A tárgyalásokról szóló vitában felszólalt a kabinet kommunikációs ügyekért felelős tagja is. Eamon Ryan szerint a várhatóan a jövő hét közepén publikálandó négyéves fiskális programot, illetve a jövő évi költségvetés tervezetét nem módosítják a mentőcsomag miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.