BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ennyivel emelkedik a gáz ára jövőre

Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter ma kormányszóvivői tájékoztatón számolt be arról, hogyan változik a gáz ára 2011-ben. A fogyasztók 57 százalékánál egyáltalán nem lesz áremelkedés, 9 százalékuknál is csupán minimális – egy százalék alatti növekedés várható januártól a bevezetésre váró sávos rendszernek köszönhetően.

Fellegi Tamás szerint jó hír, hogy a kormány megállapodott a gázárakról. A nagycsaládosok, az átlagfogyasztók, a hátrányos területeken élők és a nyugdíjasok számára nem lesz gázáremelés. Az emelés a többi réteg számára sávos lesz.

A miniszter emlékeztetett arra, hogy az előző kormányok alatt évente átlag kétszer emelkdett a gáz ára, a szocialista kabinetek összesen tizenötszor módosították felfelé a gáz árát. Ma a magyar lakosok a negyedik legmagasabb áron kapják a gázt Európában. Fellegi szerint az emelések elsősorban a rossz politikának és nem a nemzetközi piacnak tudhatóak be. Mint mondta, válsághelyzetben vették át a kormányzást, akkor kétszámjegyű áremelést kellett volna végrehajtani, amit az Orbán-kabinet elutasított. Ekkor kezdődött meg a gázár szabályozás átalakítása azért, hogy az átlagembereknek ne kelljen több terhet viselniük.

Ennek keretében vezettek be ármoratóriumot, ami 10 százalékos áremeléstől óvta meg a lakosságot. Az elmúlt öt hónapban a kormány tárgyalt a szolgáltatókhoz, akik ragaszkodtak volna a kétszámjegyű áremeléshez. Mostanra kialakult a döntés, amelyet jóváhagyott a kormány, eszerint december végéig fennmarad az ármoratórium, jövőre pedig bevezetésre kerülnek az új árak.

A nagycsaládosok további kedvezményt kapnak, a fogyasztási helyek 57 százaléka esetében nem lesz áremelés. 9 százalék 0,7 százalékos emelésre számíthat, ebbe a két kategóriába a fogyasztók 67 százaléka esik. A lakosság kétharmada tehát semmilyen vagy 1 százalék alatti emelésre számíthat. A legmagasabb áremelési kategóriába csak a fogyasztók 6 százaléka tartozik, ők 9,3 százalékkal többet fizetnek, míg a második legmagasabb kategória résztvevői 7,8 százalékkal magasabb árat fizetnek majd.

A kormány meglátása szerint feltétlenül szükséges a szociális biztonságot megerősítő, arányos árszabályozási rendszer bevezetése, melynek biztosítania kell, hogy az egyetemes szolgáltatási körben vételezőket indokolatlan költségekkel a szolgáltatók ne sújtsák – mondta a miniszter. Ugyanakkor az új árszabályozásnak biztosítania kell a szolgáltatók részére a hosszú távú kiszámíthatóságot, az elismert költségek megtérülését és az elvárhatónál nem nagyobb profitot is. Ez minden piaci szereplő, és egyben a magyar gazdaság érdeke is, és ezeket a céljainkat a tárgyalások folyamán érvényre is juttattuk – hangsúlyozta Fellegi Tamás.

A korábbi szabályozás szerint kizárólag a hosszú távú orosz gázmegállapodásokban szereplő ár határozta meg az egyetemes szolgáltatásban a gáz árát. A tőzsdei kereskedést azért vonják be 40 százalékban az árképzésbe, hogy a hazai árak is a versenypiaci áraknak megfelelően alakuljanak. Jelenleg – elsősorban a kedvezőtlen gazdasági körülmények miatt – alacsony a gáz világpiaci ára, így vélhetően a végfogyasztóknak is kevesebbet kell fizetni. Ennek ugyanakkor az a kockázata, ha a versenypiacon nő a gáz ára, akkor az az egyetemes gázszolgáltatás díjában is megjelenik.

A Fidesz az elmúlt években rendszeresen támadta a szocialista kormányokat a gázármelések miatt, majd kormányra kerülve júniusban befagyasztotta az energiaárakat, és tárgyalásokat kezdeményezett a szolgáltatókkal az árak megállapításáról, akkor szeptemberre ígérek tájékoztatást az árak megállapításának módjáról. Orbán Viktor múlt héten a Hír Televízió műsorában kijelentette, elképzelhető, hogy idén tudják befagyasztva tartani a lakossági energiaárakat, jövőre már nem. Fellegi azonban megjegyezte, hogy a kormány nem hagyja, hogy a szolgáltatók az energetikai szektort sújtó válságadót a lakosságra terheljék.

A szolgáltatóknak ugyanakkor az, hogy gyakorlatilag fél évig nem emelhettek az árakon óriási veszteséget jelentett. A korábbi gyakorlat szerint ugyanis - az orosz forráshoz igazodva - negyedévenként emelték az árakat. A Gazprom múlt héten közölte, hogy Európába 318 dollár helyett köbméterenként átlagosan 327 dollárért adja a földgázt.

A Magyar Energia Hivatal adatai szerint 2009. október elsejétől, a fűtési időszak kezdetén az egyetemes szolgáltatói árak közel 10 százalékkal csökkentek, míg januárban 5,7 százalékkal emelkedtek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.