Heim Péter, a Századvég gazdaságkutató elnöke a Heti Válasz hasábjain megírta, hogy idővel az Egyesült Államok sem kerülheti el a költségvetési kiigazítást.
Véleménye szerint az Egyesült Államok és Anglia strukturális feszültséggel „érkezett meg” a válság küszöbére. Azok az országok, ahol nem volt hitelbuborékok, viszonylag könnyebben átvészelték a gazdasági válságot. Heim Németországot és Ázsiát említi példaképpen.
„Stimulus ide vagy oda” a növekedés lassan áll helyre – állapítja meg a közgazdász. Az Egyesült Államok adóssága a GDP 100 százaléka fölé emelkedik az évtized közepére, a Fed dollárgyengítő intézkedései sem képesek helyreállítani az amerikai külső egyensúlyt, az Egyesült Államok hosszabb távon nem kerülheti el az adósság leépítését, hiába a dollár elsőszámú tartalékvaluta szerepe – írja Heim.
Az angolok nyáron árjöttek, nem tarthatják fenn a magas költségvetési hiányt, néhány dél-európai országgal ellenétben, akik talán nem kerülhetik el az államcsődöt. Minél kevésbé tartalékdeviza egy ország fizetőeszköze, annál hamarabb jön el a pillanat, hogy kiigazításra kényszerüljön – érvel Heim Péter.
A közgazdász szerint prudens fiskális és monetáris politikára van szüksége minden országnak: azok az országok sikeresek hosszabb távon, melyek tudják, hogy nincs ingyenebéd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.