Cui Tiankai külügyminiszter-helyettes azt a javaslatot is visszautasította, amely szerint célárfolyamot határoznának meg a jüan tekintetében. "Ez gyakorlatilag azt jelentené, hogy a valuta átváltási árfolyamának a manipulálására kérnének fel bennünket, ez pedig olyasmi, amit természetesen nem fogunk megtenni" – közölte a pekingi illetékes a Reuters jelentése szerint.
A G20-ak november 11-12-én tartandó csúcsértekezletének napirendjén kiemelt szerephez jutnak majd a globális gazdaság destabilázálását előidéző egyensúlyhiány csökkentésére irányuló erőfeszítések, így a jüan árfolyama is. "Természetesen abban reménykedünk, hogy a fizetési mérlegek kiegyensúlyozattabbak lesznek" – hangoztatta Cui, Kína tárgyaló fő képviselője a G20-ak értekezletén. "Ám úgy hisszük, nem lenne jó megközelítés, ha ezt a problémát szemelnénk ki, és erre irányítanánk a figyelmünket. Egy számszerű cél mesterséges kijelölése bennünket a tervgazdaság idejére emlékeztet" - fogalmazott a kínai politikus.
Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter a múlt hónapban felvetette, hogy a GDP 4 százalékában állapítsák meg a fizetési mérleg többletének, illetve hiányának felső határát. A javaslat célja vélhetően az, hogy ezzel mesterséges korlátot szabjon Kína túlzott exporttevékenységének, amelyet a szándékosan alacsony árfolyamon tartott jüannal ér el Peking. Ám a Reuters szerint Rainer Brüderle német gazdasági miniszter is csípős hangnemben elvetette a javaslatot.
Eközben mind a Fed, mind a japán központ bank újabb, likviditásnövelő intézkedéseket jelentett be. A Fed 600 milliárd dollárt pumpál gazdaságába, a japán központi bank egyébként pedig 5 trillió jen (62 milliárd dollár) értékben vásárol kötvényeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.