Az S&P a hosszú futamú magyar szuverén devizaadósságot "BBB mínusz" szinten tartja nyilván.
Ha a cég innen leminősítette volna a magyar besorolást, Magyarország ennél a hitelminősítőnél nem befektetésre ajánlott, "bóvli" devizaadós-kategóriába került volna át.
Magyarország elkötelezett, hogy csökkentse költségvetési kiadásait – közölte a Standard&Poor’s hitelminősítő.
Magyarország költségvetési terve azonban sérti a középtávú növekedési kilátásokat és nem javítja a strukturális deficitet – fejtették ki az elemzők. A költségvetési hiány megközelítheti a 6 százalékot 2014-re, azzal szemben, hogy a kormány 2,94 százalékra csökkenti a költségvetés hiányát jövőre.
A Standard&Poor’s júliusban kezdte el felülvizsgálni a magyar adósság besorolását, és kilátásba helyezte a leminősítést. A felülvizsgálatot az IMF-tárgyalások megszakadása miatt jelentette be a hitelminősítő.
Londoni elemzők változatlanul valószínűsítik, hogy a költségvetési tervek bejelentése nyomán valamelyik hitelminősítő rontani fogja a magyar adósbesorolásokat, de az eddigi előrejelzések az S&P leminősítését nevezték a legkevésbé valószínűnek, éppen azért, mert ennél a cégnél a magyar besorolás a befektetői és a spekulatív sávok határán van.
Az RBC Capital Markets befektetési társaság éppen szerdai londoni helyzetértékelésében fejtette ki azt a véleményét, hogy "nehéz lenne igazolni" Magyarország átsorolását a bóvli adóskategóriába, mivel a magyar költségvetési helyzet "gyakorlatilag az összes többi EU-tagállaménál jobb".
A Standard & Poor''s a magyar adósosztályzat megerősítéséhez fűzött szerdai londoni elemzésében mindazonáltal közölte, hogy megfontolja Magyarország leminősítését, ha nem érzékel "hiteles kilátást" a magyar közfinanszírozás helyzetének olyan jellegű strukturális javulására, amelynek révén középtávon érdemben csökkenhet a hazai össztermékhez (GDP) mért közadósság-ráta.
Az S&P elemzése szerint a besorolás megerősítése tükrözi, hogy Magyarország "viszonylag fejlett gazdaság", nagy és versenyképes exportszektorral, és a Fidesz-kormány továbbra is elkötelezett a költségvetési deficit csökkentése mellett.
A hitelminősítő szerint ugyanakkor a kormány által a hiánycélok teljesítése és az egységes személyi jövedelemadó költségeinek kompenzálása végett a bankokra, valamint a távközlési, az energiaipari és a kiskereskedelmi szektorokra kirótt, "jórészt ad hoc, átmeneti" illetékek "nem sokat segítenek" a strukturális jellegű hiány kezelésében.
A magánnyugdíj-pénztári átutalások felfüggesztéséről a Standard & Poor''s úgy vélekedett, hogy jóllehet ez alkalmas a kormányzati szféra deficitjének mérséklésére, ám alááshatja a közfinanszírozás hosszú távú fenntarthatóságát, különösen akkor, ha az intézkedés állandósul.
A hitelminősítő közölte, hogy "a magyar közfinanszírozás minőségét illetően visszalépésnek" tekinti a magánnyugdíj-átutalásokkal kapcsolatos tervet.
A Standard & Poor''s szerdai elemzése szerint a magyar kormány költségvetési intézkedései a gazdasági növekedést is hátráltatják, mivel csökkentik a bankok hitelezési hajlandóságát és visszafogják a működőtőke-beáramlást, ami potenciálisan nyomást gyakorolhat az ország "sérülékeny" külső finanszírozási helyzetére.
A kormány az adóintézkedésektől nagyobb munkapiaci részvételt is vár, ám párhuzamos munkapiaci és jóléti reformok nélkül a gazdasági növekedésre és az adójövedelmekre gyakorolt kedvező hatás "meglehetősen csekély lehet" - vélekedett elemzésében a hitelminősítő.
Az S&P azzal számol, hogy a nettó adósságráta 2014-re a hazai össztermék 79 százaléka körüli szintre duzzad az idei évre várt 74 százalékról.
Mivel 2014-ben választások lesznek - és tekintettel arra, hogy Magyarországon "hosszú története van" a költségvetési túlszaladásoknak választások előtti időszakokban - nem várható, hogy a kormány "lelkesen törekedne" a bevételkiesések kiegyenlítését célzó intézkedések bevezetésére az egyes szektorokra kivetett különadók lejártával - áll az S&P szerdai londoni elemzésében.
A hitelminősítő szerint pedig a Fidesz-kormánynak nagyon erős mandátuma van, amelyet a helyhatósági választásokon aratott elsöprő győzelem is alátámasztott, így a kormánynak meglenne a politikai mozgástere ahhoz, hogy szélesebb körű strukturális reformokat vezessen be, mint bármelyik előző kormány.
A Standard & Poor''s a magyar adósosztályzatra érvényben hagyott negatív kilátást azzal a véleményével indokolta, hogy a közfinanszírozás konszolidálására kidolgozott kormányzati terv kulcselemei nem javítják a strukturális hiányt, és károsíthatják a magyar gazdaság középtávú növekedési kilátásait.
Tekintettel arra, hogy az átmeneti adóintézkedések 2012-ben futnak ki, és a következő választások 2014 áprilisában esedékesek, a kormánynak 2011-2012-ben nyílik lehetősége a közfinanszírozás rendbetételére - áll az S&P szerdai londoni elemzésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.