BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Óvják a Németországban vállalkozókat a színlelt szerződéstől

A németországi munkavállalás buktatóira hívja fel az építési vállalkozók figyelmét az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ). Ám – mint közleményében a szervezet írja – ezek a veszélyek más szakmákat, szolgáltatási területeket is érinthetnek.

Mindenekelőtt el kell kerülni, hogy színlelt vállalkozási kapcsolatba kerüljenek az egyéni vállalkozók és a megrendelőik. Magyarországon bújtatott foglalkoztatásként ismeri a közvélemény, amikor is járulék, adó és egyéb kötelezettségek jogtalan megspórolása érdekében vállalkozási szerződések mögé bújtatva kerül sor dolgozók foglalkoztatására.

Ebből a témakörből emlékezetesen rossz tapasztalatokat szerzett Németország a spanyol és portugál EU-csatlakozást követő években. Ugyanis, amikor teljes egészében megnyílt számukra az unió munkaerőpiaca, részben szándékosan, részben pedig tudatlanul egyéni vállalkozói igazolvánnyal próbáltak tömegesen, valójában alkalmazotti körülmények között munkát folytatni. Sok esetben a megrendelő sem volt tisztában azzal, hogy mitől vállalkozás valami és mitől alkalmazotti a foglalkoztatás, csak azt tartották fontosnak, hogy társadalombiztosítási járulék és személyi jövedelemadó befizetéseket spóroljanak meg a lehető legnagyobb mértékben.

A színlelt egyéni vállalkozások csapdája 2011. május 1-jétől az unió valamennyi nemzeti munkaerőpiacának teljes megnyitásakor a magyarok részére is fel lesz állítva. Különösen oda kell figyelni a számunkra igen fontos és jelentős nagyságrendet képviselő németországi munkáknál. Annál is inkább, mivel minden egyéni szabálytalanság az összes magyar vállalkozást megbélyegzi – szögezi le a szakmai szervezet.
A német kormányzat 2005 márciusában a vámhivatalok keretében külön akciócsoportot állított fel a színlelt egyéni vállalkozások (látszat önfoglalkoztatók) kiszűrésére. Joggal lehet arra számítani – állítja az ÉVOSZ –, hogy határozott, célzatos hatósági ellenőrzések lesznek ezen a területen.

A szakszövetség szerint az egyéni vállalkozóvá vált – korábban magyar társas vállalkozásoknál alkalmazott, vagy kiküldött – munkavállalók önhibájukon kívül, leginkább ismerethiány miatt rendkívül hamar összeütközésbe kerülnek vagy kerülhetnek a törvényekkel. Ezért fontos, hogy alaposan tájékozódjanak – egyebek között a 20 éves tapasztalattal rendelkező ÉVOSZ-nál – arról, a munkaközvetítők vagy német megrendelők által ajánlott konstrukció mennyiben minősül jogszabályszerűnek.

Fontos tudnivalók:
• a vállalkozónak érvényes vállalkozási szerződései legyenek
• a külföldi tevékenységre vonatkozóan elkülönített könyvelés legyen
• a tevékenység végzése többnyire bejelentésköteles az adott országban
• egészségbiztosítási kártyával és szükség szerinti további biztosításokkal kell rendelkezni a német előírásoknak megfelelően
• a pénzforgalom lebonyolításához megfelelő banki kapcsolatok kellenek

A színlelt egyéni vállalkozások jellemző ismérvei:
• a megrendelő utasítja a munkahelyen való megjelenésre és a letöltendő munkaidőre
• időbéresen meghatározott, rendszeres jövedelmet kap, jár neki a túlórapótlék, szabadsága idejére fizetés, betegsége esetén a megrendelő által fizetendő táppénz
• betagozódik a megrendelő munkavállalói közé (pl. építkezésen a megrendelő, vagy más vállalkozó munkavállalói csoportjában dolgozik, vagy futószalag mellett áll a megrendelő munkavállalóival együtt)
• a megrendelő munkaeszközeit használja, nincs saját munkaeszköze, valamint nem rendelkezik kellő tőkével saját eszközök beszerzésére
• korábban alkalmazott volt az adott megrendelőnél és változatlanul ugyanazt a feladatot látja el
• az éves bevételének mintegy 5/6-od része ugyanattól a megrendelőtől származik.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.