A The Market Oracle emlékeztet arra, hogy a magyarok november 24-én ultimátumot kaptak, ha nem lépnek át a magánpénztári rendszerből elvesztik jogosultságukat az állami nyugdíjra. A legutóbb Argentína döntött úgy, hogy 3,2 milliárd dollárt irányít át a magánkasszáktól az állami büdzsébe, majd az adósságállomány átalakítása után 2008-ban végleg államosították a rendszert.
A cikk felhívja a figyelmet arra, hogy szeptemberben az Egyesült Államok kincstára – az US Treasury – már megvizsgálta annak lehetőségét, hogy a pénztári alapokat kötelezi arra, hogy portfóliójuk egy meghatározott hányadát államkötvényekbe fektesse. Ez a lap szerint az egyéni megtakarítási számlák és a munkáltatók a dolgozók számára fizetett megtakarítások államosítását jelentené (Ez egyébként a magánnyugdíjakat érintő változtatások előtt hazánkban így működött, a kasszák egy meghatározott százalékot államkötvényekben kellett tartaniuk - A szerk.).
„Még mielőtt az amerikai polgárok azt gondolnák, hogy az Egyesült Államok jobb fiskális helyzetben van, mint Magyarország, érdemes a konkrét adatokat elemezni” – írja a lap.
A magyar kormány a nyugdíjkasszák vagyonának államosításáról szóló szabályt a költségvetési hiány és a GDP arányos államadósság csökkentése érdekében hozta. Az USA adósságállománya (federal debt) 2009-ben 71 ezer milliárd dollárra rúgott 2009-ben az általános adóügyi számítások (GAAP) szerint (A kormány 13,8 ezer milliárdot tett közzé). Tavaly az ország GDP-je 14,26 ezer milliárd dollár volt, ami azt jelenti, hogy az USA GDP arányos államadóssága 497,89 százalék (ha a kormány számításait vesszük alapul, akkor 96,77 százalék – A szerk.). Magyarországon ez az arány 72,4 százalék.
A GAAP szabályai szerint számolva az USA államháztartási hiánya 2009-ben elérte a 4,3 ezer milliárd dollárt, amely a GDP 30 százalékát is meghaladja. Ezzel szemben Magyarországon a költségvetés hiánya 4,4 százalék volt tavaly. A cikk szerzője szerint azt végiggondolva tehát, hogy az Egyesült Államok GDP arányos adósságállománya ötször, a költségvetési hiánya pedig hétszer rosszabb a magyarországinál az USA kormányának következő forrása az adósság csökkentésére a lakosság privát megtakarításai lesznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.