BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hogyan adózunk jövőre?

A januártól életbe lépő adóváltozások mind a vállalati szektort, mind a lakosságot érintik. Megváltoznak a legfontosabb adókulcsok; a vállalati adóteher 10 százalékra, a magánszemélyek jövedelemadója fokozatosan 16 százalékra csökken – összegezte Hegedüs Sándor az RSM DTM adópartnere.

Az átfogó adóreform elmaradt 2010-ben, de számos fontos változás érinti mind a magánszemélyeket mind a vállalkozásokat. A kis és középvállalkozások esetében kedvezően módosult a társasági adókulcs, ami évi 500 millió forintos adóalapig 10 százalékra csökkent.

Magánszemély cégtulajdonosok esetében további változás emellett az osztalékadó 16 százalékosra, továbbá az egyes cafeteria elemek utáni adó huszonötről tizenkilenc százalékosra történő módosulása. „Így a vállalkozók nyereségük után kisebb adóteher megfizetését követően, nagyobb adózott nyereségre tehetnek szert, nemcsak társaság, hanem a magánszemély szintjén is”- mutatott rá Hegedüs Sándor.

A cafetériához kapcsolódó adóterhek csökkentése a jövő év elejétől – mely nem kompenzálja ugyan teljes mértékben a tavalyi adóemelést - azon társaságok számára, melyek nem szűntették meg ezt a javadalmazást, most egyértelmű költségcsökkenést jelent.

Mivel a társasági adókulcs csökkentése lépcsőzetesen kerül bevezetésre, az 500 millió forintos adóalapot meghaladó nagyvállalkozások két év múlva, 2013. január 1-től tartoznak majd a tíz százalékos adókulcs alá. Rövidtávon azonban már ez a kilátás is pozitívan befolyásolhatja beruházási terveiket, hiszen a jelentősebb fejlesztések átfutási ideje elérheti, sőt meg is haladhatja a két évet.

A december 20-i adófeltöltésre már idén is csak azok a cégek voltak kötelezettek, amelyek előző évi árbevétele a 100 millió forintot meghaladta.
 
Magánszemélyek: 16 százalékos szja, családi adóalap-kedvezmény
A személyi jövedelemadó esetében a legnagyobb módosítás az adókulcs 16 százalékra való csökkentése. Az általános adókulcs bevezetése mögött azonban a gyakorlatban eltérő mértékű adóztatás húzódik meg. Míg az ún. külön adózó jövedelmek legtöbbje esetén a 16 százalékos kulcs már 2011. január 1-től érvényes lesz – ilyenek többek között a kamatjövedelem, az osztalék jövedelem, vagy a tőzsdei árfolyamnyereség – addig az ún. összevonandó jövedelmek esetén a módosított adóalap miatt az effektív adókulcs csak fokozatosan 2013. január 1-től csökken 16 százalékra.

A törvénycsomag kétség nélkül leghangsúlyosabb eleme az általános – már első gyermektől érvényesíthető – gyermekek utáni adóalap-kedvezmény megjelenése. Ennek hatására, akár az egy gyermekkel rendelkező minimálbéres szülők adópozíciója is javul 2011-ben.

Ugyanakkor a gyermekekkel nem rendelkező minimálbéresek esetében a létminimum adóztatása a korábbiakhoz képest kiszélesedik. A kétkeresős, átlagjövedelemmel rendelkező három gyermekes család esetében teljesen eltűnik a személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség. További változás a munkavállalói nyugdíjjárulék 10 százalékra emelése, melyet az érintett döntése alapján az állami vagy a magánnyugdíjpénztárba utalnak. 
Az első lakástulajdonukat megszerző, legfeljebb 35 éves magánszemélyek a januártól 12 hónapra elnyújtva fizethetik be a lakásszerzési illetéket.

Világgazdaság Online-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.