Igaz, az exportőrök rendületlenül bővülnek, de ez a belföldre termelő kereskedőket aligha vigasztalja. A gyenge fogyasztás áll a háttérben, ennek ellenére viszont az inflációt nem sikerült megtörnie a monetáris politikának. A drágulást főként egyszeri, külső hatások okozzák, de a korábbi gyakorlattal ellentétben most nem hagyja ezeket szó nélkül a jegybank, mivel tart az átgyűrűző hatásoktól.
Folytatta a kamatemelést a Magyar Nemzeti Bank, a múlt hétfőn negyed százalékponttal, 6 százalékra növelte az irányadó rátát a monetáris tanács. A tavalyi, 5,25 százalékos történelmi mélypontot a növekvő inflációs veszélyek miatt hagyta el az MNB, különösen a várakozások alakulása miatt aggódnak. Maga a döntés szoros volt, lehetséges, hogy csak Simor András elnöki szavazata billentette a mérleget a kamattartás helyett a szigorítás felé.
Habár 2010-ben már néhány hónapra pozitív tartományba került a kiskereskedelmi forgalom növekedése, novemberre lassulást jelzett a Központi Statisztikai Hivatal. A kiskereskedelmi üzletek 0,9 százalékkal kisebb volumenű forgalmat bonyolítottak le, mint egy évvel korábban. A 2007-től megfigyelhető csökkenő tendencia a nyár közepe óta megtorpant, így öszszességében az év első tizenegy hónapjában az eladások 2,5 százalékos mérséklődést mutattak. A szezonálisan kiigazított adat az előző hónap szintjén maradt.
Januárra a gazdaság lassulását jelezte a Világgazdaság mutatószáma, a gyorsulási irányadó. A 0,31 százalékos havi visszaesés decemberhez képest a legrosszabb adat 2009 májusa óta, de illeszkedik az elmúlt hónapokban kirajzolódott trendhez. Ötödik hónapja nem tud a pozitív tartományba kerülni az index, bár ebből három hónapban nagyjából stagnálás volt a felülvizsgált adatok fényében. A GYIA összetevői közül öt hatott a lassulás irányába, és négy indukált növekedést, egy pedig stagnált.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.