- Sohasem fordítunk hátat az eurónak, a közös valuta elvesztése olyan özönvízszerű hatásokkal járna, hogy nem is gondolhatunk ilyen eshetőségre - mondta Sarkozy. A francia elnök szerint a közös valuta a béke és prosperitás záloga: - Európa mögött hatvan évnyi béke van és ezért nem engedjük, hogy az euró megszűnjön vagy, hogy megsemmisítsék (..) és ezt legalább annyira német barátaim, mint a franciák nevében is mondom. Azok, akik az euró halálát jósolják, félreértik Európa természetét - tette hozzá.
A fórumon felszólaló Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke a hosszabb távú inflációs kilátások miatt aggódóknak üzenve leszögezte, hogy az euró az elmúlt évtizedben teljesítette azt, amit elvártak tőle, nevezetesen az árstabilitást.
Görögország miniszterelnöke, Jeórjiosz Papandreu egy kerekasztal beszélgetésen kifejtette: nem az adósság, hanem a rossz kormányzás miatt alakult ki a görög válság, a kormány jelentős előrelépést tett már a nehézségek leküzdésére. Elismerte ugyanakkor, hogy a kötvénypiaci szereplők továbbra is bizalmatlanok a mediterrán országot illetően: - Eszközök kellenek, amelyekkel megnyugtathatjuk a kötvénypiacot - fogalmazott a miniszterelnök.
Papandreu korábban már jelezte, hogy az Európai Uniótól és a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) kapott hitelek lejárati idejének meghosszabbításával enyhülnének az országot érintő piaci aggodalmak. A jelenlegi megállapodás szerint a kölcsönt két év türelmi időszak után három év alatt kellene visszafizetnie Görögországnak. A kormány most azt szeretné, ha a türelmi időszak négy, a a törlesztési idő hét évre nőhetne, amivel a hitelkonstrukció utolsó fizetései 2024-ben lennének.
Az optimista hangon szóló politikusokkal ellentétben a befektető Soros György sötétebb jövőképpel szolgált. A BBC brit közszolgálati rádiónak adott csütörtöki interjúban a magyar származású milliárdos üzletember elmondta: míg az euróövezeti válság megoldásában jelentős előrelépések történtek azzal, hogy szorosabbá vált az együttműködés a költségvetési politikákban és egy állandó mentőalap is létrejött, a válság politikai következményei hosszabb távon kísérthetnek.
Két sebességűvé válik Európa, és ez politikailag nem fenntartható. A jelenlegi mentőcsomagok hibásak, mivel nem tesznek semmit az adósságszint csökkentése érdekében. A meglévő adósságállomány nehezékként lassítja majd az érintett országok kilábalását - tette hozzá.
- Véleményem szerint Görögország adósságát át kell strukturálni, inkább előbb, mint utóbb. Portugália esetében valószínűleg hasonlóképpen kell eljárni. Ezeket a lépéseket képes felszívni a piac: okoznak majd veszteségeket, de a stabilitási alap képes lehet a bankok likviditási nehézségein segíteni - mondta Soros.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.