BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megszavazta a Parlament: a kormány delegál az MNB-be

Elfogadta az Országgyűlés a Magyar Nemzeti Bankot (MNB) és annak Monetáris Tanácsát érintő törvénymódosításokat. Most már hivatalosan is a Parlament választja az MNB legfőbb tisztségviselőit a Fideszes többségű bizottság javaslatára.

A Parlament.hu-n már olvasható a Magyar Nemzeti Bankról szóló 2001. évi LVIII. törvény módosításában a Parlament elfogadta, hogy a monetáris tanács tagjai: az MNB elnöke, mint a monetáris tanács elnöke, az MNB alelnökei, s további legfeljebb négy tag, akiket hat évre az Országgyűlés választ.

A tagok kinevezésére, illetve felmentésére a – Fideszes többségű - Országgyűlés Gazdasági és Informatikai Bizottsága teszi meg a javaslatot a Parlamentnek. Ha a tanács egy tagját felmentik a Munka Törvénykönyve szabályai szerint munkaügyi bírósághoz fordulhat – derül ki a módosított törvényből.

További fontos változtatás, hogy a monetáris tanács tagjai – ideértve az MNB elnökét és alelnökeit –, valamint a felügyelő bizottság tagjai megbízatásuk megszűnését követő 3 éven belül monetáris tanácsi tagságot nem viselhetnek.

A javaslat 286 igen, 60 nem szavazatot kapott. A kormánypárti politikusok mellett a Jobbik-frakció és három független képviselő - Ivády Gábor, Pősze Lajos és Szili Katalin - is megszavazta az előterjesztést.

A Monetáris Tanács jelenlegi tagjainak február végén jár le a megbizatásuk. A tagok megbizatása eddig hat évre szólt. A tagok felét a miniszterelnök jelölte ki, másik felét pedig a jegybank elnöke.

Mint ismert, az Orbán-kormány többször illette kritikával az MNB kamatdöntéseit, különösen az elmúlt hónapok emeléseit. A kormány gazdaságpolitikája ugyanis alacsonyabb alapkamatot tartana indokoltnak a gazdasági növekedés serkentése érdekében.

A kormány és jegybank közötti ellentét nem új keletű a hazai politikában: 2004 végén Gyurcsány Ferenc az MSZP és SZDSZ koalíció és az akkori jegybank-elnök, Járai Zsigmond közti évek óta tartó feszült viszony miatt módosította az MNB-t érintő szabályozást. Eszerint négy külső taggal bővült a Monetáris Tanács és a tagok kinevezésének szabályai is módosultak. Külföldi testületek, mint az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank és külföldi jegybankok vezetői bírálták a módosítást, mondván: veszélyezteti a jegybank függetlenségét. Ezek ellenére az Országgyűlés elfogadta a javaslatot. Ebben fektették le azt a szabályt is, hogy az MNB alelnökei megbízatásuk lejárta után három évig nem választhatók újra.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.