Virágzó gazdasága ellenére Németország 2010-ben, öt év után először - ismét megszegte az Európai Unió stabilitási paktumát - írja a Die Presse az APA osztrák hírügynökség jelentését idézve.
Ugyanis a bankok drága megmentése és a milliárdokba kerülő konjunkturális csomagok miatt a német szövetségi állam, tartományok, városok/községek és társadalombiztosítási alapok összesen 82 milliárd euróval többet adtak ki, mint amennyit bevettek.
Ez az összeg a GDP 3,3 százalékának felel meg - közölte a szövetségi statisztikai hivatal csütörtökön. Eredetileg 3,5 százalékos mínuszt számoltak ki, ám a váratlanul magas adóbevételekre tekintettel a számot lefelé korrigálták. Mégis Németország megszegte a maastrichti szerződés irányelveit, amelyek szerint a 3 százalékos arányt nem szabad túllépni. Németország utoljára 2005-ben szegte meg a határértéket, amikor a hiány ugyancsak a GDP 3,3 százaléka volt.
A Die Presse szerint mindazonáltal más euró-országokhoz viszonyítva Németország jól áll: Görögországban és Spanyolországban ugyanis a mínusz csaknem háromszor akkora, Írországban pedig csaknem tízszer nagyobb. A német szövetségi kormány prognózisa szerint idén új hitelfelvételek ismét jelentősen a küszöbérték alatt maradnak. Az elemzők is ebből indulnak ki, "A három százalékos arány alá történő lépés már nem nagy" - hangoztatta Andreas Scheuerle, a DekaBank szakértője. "Idén a Maastrichtnek megfelelő deficitnek leszünk a tanúi" - hangoztatta. Az optimizmust az erőteljes konjunktúra táplálja. Ennek köszönhetően növekednek majd az adóbevételek. A növekvő foglalkoztatásnak köszönhetően a társadalombiztosítás is több bevételhez jut, míg a szövetségi munkaügyi hivatalnak kevesebb munkanélküli segélyt kell kifizetnie. Ez év első negyedére a DIW gazdaságkutató intézet pedig a tavalyi negyedik negyedévi 0,4 százalékos növekedés után már ismét 0,6 százalékkal bővül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.