BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csak engedéllyel kapnának hitelt az önkormányzatok

Csakis a Nemzetgazdasági Minisztérium engedélyével vehetnének fel hitelt az önkormányzatok a Széll Kálmán-terv szerint.

A hitelkorlát kérdése még az önállóságnál is égetőbb téma. Elég a napi hírekből szemezgetni, hogy kiderüljön, milyen súlyos a probléma: Pest megye 18 középiskolájában nem kapnak enni a tanulók, mert a megyének nincs pénze az étkeztetésre, tizenkét település, köztük Esztergom ellen folyik csődeljárás, a kormány pedig az előző héten különített el 31 milliárd forintot az önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe került települések kisegítésére.

Zongor Gábor a hitelfelvétel minisztériumi engedélyhez kötését elfogadhatatlannak tartja. Arra hívta fel a figyelmet: a probléma nem is feltétlen aktuális, ha a kormány így fogalmazza meg, mert a legtöbb önkormányzat hitelhiányban szenved, nincs szükség állami korlátozásra, mert a bankok nem adnak nekik hitelt.

Az önkormányzati szövetségek már korábban kérték, hogy a helyhatóságok könyvvizsgálatát helyezzék át az Állami Számvevőszékhez, ne az önkormányzatok végezzék azt el saját köreiken belül – ezt a tervet most is elegendőnek tartják.
A kötelező engedélyhez kötés azonban kiszámíthatatlan következményekkel járna a TÖOSZ-főtitkár szerint, aki az európai önkormányzatisági elvekkel is ellentétesnek tartja az elképzelést. Dancsó József annyival kommentálta a tervet: részletes ötletekkel a kormány még nem kereste a kisvárosi szövetséget, de két-három héten belülre várják a konkrétumokat.

Az önkormányzatok hitelállománya tavaly haladta meg először az 1000 milliárd forintot, az 1017 milliárdos összeg több mint 200 milliárddal magasabb az egy évvel korábbi adatnál. Ennél is súlyosabb problémát jelent azonban az, hogy sok helyen fejlesztések helyett működési kiadásokra fordították ezt a pénzt, s lassan eljött az idő a hitelek visszafizetésére. Elhangzottak olyan kormányzati ötletek, hogy az oktatást és az egészségügyet átvenné az állam az önkormányzatoktól, több pénzügyi kérdésben pedig vagy a kormányhivatalok, vagy a később létrehozandó járások döntenének a települések helyett, arról azonban nincs információ, ebben az esetben mennyivel kevesebb forráshoz jutnának az önkormányzatok.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.