A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közzétett GDP-jelentése szerint a magyar gazdaság a tavaly október és december közötti időszakban 1,9, a naptárhatás kiszűrésével 1,7 százalékos bővülést mutatott fel 2009 utolsó negyedévéhez képest, a tavalyi harmadik negyedévhez viszonyítva pedig 0,2 százalékos volt a növekedés. A gazdaság tehát gyorsulóban van, de a tempó nem észveszejtő. Ennek oka többek között az, hogy az utóbbi húsz év legnagyobb mértékű visszaesése következett be a tavalyi utolsó negyedben a lakásépítések terén, a volumen az előző év hasonló időszakához képest közel kétötödével zsugorodott.
A gazdaság motorja még mindig az export és az ipar: a múlt hét közepi előzetes adatokból kiderült, az ipari termelés volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva 2011 januárjában 13,6, munkanaphatástól megtisztítva 10,9 százalékkal nőtt. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index januárban 15,5 százalékkal emelkedett.
Fontos adat még, hogy 2011 februárjában 4,1 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint egy évvel korábban. Egy hónap alatt – vagyis januárhoz képest – 0,4 százalékos volt a drágulás üteme. Az áremelkedés hátterében mindkét összehasonlításban az élelmiszerárak növekedése figyelhető meg, éves szinten azonban fontos szerep jutott az energia drágulásának is.
Ami az agrártermékeket illeti: a januári termelőiár-szint e területen 39,6 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál. Ezen belül a növényi termékek árszínvonala 57,6, az élő állatok és állati termékeké 10,5 százalékkal emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.