A kormányzati szektor „maastrichti” hiánya 2010-ben a nemzeti számlák előzetes adatai alapján 1132 milliárd forint volt, a GDP 4,2 százaléka. Az adatokat a KSH a túlzott hiány eljárásról (Excessive Deficit Procedure – EDP) szóló jogszabály alapján a nemzeti számlák európai rendszerében (ESA95) foglalt módszertani előírásoknak megfelelően jelenti az EU statisztikai hivatalának, az Eurostatnak.
A kormányzati szektor adóssága az MNB adatai alapján 2010 végén 21 749 milliárd forint volt, ami a GDP 80,2 százaléka. A nemzeti számlák rendszere (ESA95) módszertani előírásai alapján összeállított adatok szerint 2010-ben a kormányzati szektor bevétele 12 095 milliárd, kiadása 13 248 milliárd, hiánya 1153 milliárd forint volt.
A bevételek a 2009. évi egy százalékos csökkenést követően 2010-ben 1 százalékkal nőttek. Leginkább az egyéb bevételek között elszámolt EU-transzferek, a termelési és az importadók (6,3 százalék), ezen belül az áfabefizetések (6,1 százalék) növekedtek erőteljesen, utóbbi elsősorban az adókulcs 2009. július 1-jei emelésére vezethető vissza. A jövedelemadó-bevételek (16,3 százalék) és a társadalombiztosítási hozzájárulások (4,9 százalék) ugyanakkor jelentősen csökkentek; előbbi a társaságiadó-bevétel, utóbbi a munkaadói járulék nagyarányú visszaesése következtében.
A kiadások a 2009. évi 1 százalékos növekedést követően 2010-ben szintén 1 százalékkal nőttek; a legnagyobb mértékben a dologi kiadások (folyó termelőfelhasználás: 4,0 százalék) és a felhalmozási kiadások (9,6 százalék) – utóbbit az alacsony bázisidőszaki érték is befolyásolta. A pénzbeni társadalmi juttatások összege megegyezett az előző évivel,
ezen belül a nyugdíjkifizetések 2,4 százalékkal nőttek; a munkavállalói jövedelmek (1,7százalék) és a kamatkiadások (5,4százalék)
viszont csökkentek.
A bázisidőszakinál alacsonyabb relatív hiány kialakulása meghatározóan a GDP folyó áron számított 4,1százalék százalékos növekedésével magyarázható.
Tavaly IV. negyedévben a kormányzati szektor hiánya 208 milliárd forint volt, a negyedéves GDP 3,0 százaléka. A kiadások a negyedik negyedévben lényegében szinten maradtak 2009 azonos időszakához képest. A kiadási tételek közül a pénzbeni társadalmi juttatások nőttek (3,3 százalék), a munkavállalói jövedelem csökkent (4,0 százalék). A bevételek 3,6 százalékkal növekedtek 2009 IV. negyedévéhez viszonyítva. A bevételeken belül legjobban a tőkeadók emelkedtek – a pénzügyi szervezetek különadójának következtében –, miközben a jövedelemadó-bevételeknél (15,2 százalék) nagymértékű visszaesés figyelhető meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.