A Moody''s kedden hét magyar bankot minősített le azzal indoklással, hogy túl nagy a deviza aránya a hiteleken belül, a másik ok a pénzintézetek profitjának csökkenése. A minősítő öt bank esetében - K&H, Budapest Bank, FHB, Erste bank és MKB - az úgynevezett pénzügyi erő minősítését rontotta, míg, az OTP Jelzálogbank esetében a forintadósság besorolásán, az OTP-nél a devizahitelek minősítését módosította lefelé.
Az FT szerint a leminősítés szinte meglepetésként jött a folyamatosan erősödő magyar devizát és a budapesti tőkepiac szárnyalását nézve. A kormány számításai szerint idén 3 százalékkal bővül a magyar gazdaság, s múlt hónapban 3,75 milliárd dollár értékben adtak el magyar állampapírt – több mint felét az idénre tervezettnek.
Eközben a magyar részvénypiac a régiós átlagnál is jobban teljesít az év eleje óta folyamatosan (egyedül Oroszország és Románia mutat jobb számokat, s a forint 11 hónapos csúcsra erősödött az euróval szemben is.
S akkor miért is jött a Moody’s-tól a leminősítés – teszi fel a kérdést az FT blogolója. Mert a magyar bankok hitelállományának 70 százaléka devizában – elsősorban svájci frankban – áll. S a frank azonban az elmúlt években jelentősen erősödött a forinthoz képest, amely nagy terhet rótt a lakosságra. A magyar kormány erre reagálva betiltotta a deviza alapú jelzáloghitelezést. A kilakoltatási moratórium meghosszabbítása azonban csak ront a fizetési fegyelmen, amely a bankok mérlegét rontja.
Az Orbán-kormány ugyanakkor 2012-ig meghosszabbította a pénzügyi szervezeteket érintő különadót, amely évente 187 milliárd forintnyi terhet tesz a magyar bankrendszerre, s ami miatt több bank veszteséges is lett tavaly.
Az FT írásában kifejti, hogy Orbán Viktor, miniszterelnök tudja, hogy nem hagyhatja figyelmen kívül a problémát, ám aggodalomra ad okot, hogy a válasz már lassan egy éve húzódik. Habár a Magyar Hírlap keddi kiadása arról számolt be, hogy elkészült a bedőlt hiteleseknek szánt állami mentőcsomag
A lap szerint az alacsony költségű, támogatott hitellel váltanák ki az elszálló devizakölcsönöket, s erre 50-60 milliárd forintot szánnak a büdzséből. A tervezet mérsékelné a kezesek kötelezettségeit, és a csőd közelébe került ezrekre is gondol.
A korábbi hírekkel ellentétben a kormány nem rögzítené a forint-frank árfolyamot, amelyről a pénzügyi szakemberek is úgy vélekedtek, hogy megvalósíthatatlan.
A bankok hitelállománya azonban továbbra is aggasztó, mivel a háztartások alig tudnak megbirkózni a havi törlesztőrészletekkel, míg azok, akiknek hitelre lenne szükségük, s tudnák is fizetni a terheket, nem jutnak új hitelhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.