A nürnbergi székhelyű Német Munkaügyi Hivatal (BA) adatai szerint idén áprilisban már csak 3,078 millió munkanélkülit tartottak számon, 132 ezerrel kevesebbet, mint márciusban, s 321 ezerrel kevesebbet, mint előző év ugyanazon időszakában. A szezonálisan hatásoktól kiigazítottan 2,73 millió munkakeresőről számolt be a BA statisztikája. Ezzel 6,5 százalékra csökkent a német munkanélküliségi ráta, amely 1992 júniusa óta nem volt ilyen alacsony.
A munkanélküliséggel párhuzamosan nőtt a keresőképes lakosság aránya, márciusban az előző havi 61,7 százalékról 62-re emelkedett. Rainer Brüderle, német gazdasági miniszter szerint a javuló trend az év hátralévő részében is folytatódni fog, így idén hárommillió alá csökkenhet a munkakeresők száma. A német munkaügyekért felelős miniszter egyenesen „szivacsnak” nevezte a német gazdaságot, amely magába szívja a munkavállalókat.
Míg Németországban húsz éves rekodot dönt a munkanélküliség, addig hazánkban a munkanélküliségi ráta idén az első negyedévben a tavalyi 11,8 százalékról 11,6 százalékra javult csupán, a munkanélküliek száma pedig nyolcezerrel (1,6 százalékkal), 490 ezerre csökkent. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatait kommentálók szakértők szerint negyedéves összehasonlításban elsősorban a szezonális hatások miatt emelkedett a munkanélküliségi ráta. Az év első hónapjaiban a legalacsonyabb a mezőgazdasági és az építőipar idénymunkák száma. Néhány cég pedig ebben az időszakban bocsátotta el munkásainak egy részét. Az előrejelzések szerint idén kétszámjegyű maradhat a ráta, javulásra legelőbb 2012-ben lehet számítani.
Pusztán a statisztikai adatokat figyelembe véve, tehát érdemes figyelembe venni azt a tényt, hogy május elsejétől megnyílik a munkaerőpiac a kelet-európai uniós tagországok állampolgárainak Németországban és Ausztriában. A német szövetségi statisztikai hivatal adatai szerint az alacsony munkanélküliségi ráta és a jó kereseti lehetőségek vonzóvá teszik a német munkaerőpiacot.
A munkanélküliség mind a nyolc érintett EU államban magasabb, mint Németországban. A három balti államban a munkanélküliségi ráta 16,9 és 18,7 százalék között volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.