Újabb, ezúttal váratlan fejlemény nehezíti Portugália hónapok óta folyó küzdelmét az államcsőd ellen: tegnap kiderült, hogy a korábban jelzett 7,3 helyett 8,6 százalék volt az államháztartás hiánya 2010-ben.
A kormány által is elismert korrekcióra azután került sor, hogy az EU statisztikai hivatala, az Eurostat az országban tett vizsgálata során megállapította: a hiány számításakor nem vették figyelembe a Banco Portugues de Negócios feltőkésítésére fordított kétmilliárd eurót, mint ahogy azt a mintegy 500 milliót sem, amellyel a csőd által fenyegetett közlekedési vállalatokat – többek között az állami vasutat, a lisszaboni és a portói metrót – segítették ki.
Fernando Teixeira dos Santos, a kormány múlt szerdai bukása után ügyvezetőként működő kabinet pénzügyminisztere mindenesetre nem dramatizálta túl a történteket. „Nincs ebben semmi meglepő” – mondta a Diárió Económico helyi lapnak, hozzátéve, hogy a 2011-es 4,6 százalékos hiánycélt továbbra is tartani tudják. A deficitcsökkentés azonban ekkor sem állhat le: az EU szerint 2013-ig három százalék alá kell leszorítani a mutatót. Öszszehasonlításul: 2009-ben még tízszázalékos hiánnyal küszködött a portugál gazdaság.
A brutális deficitcsökkentés kivitelezhetősége azonban kétséges, hiszen a bevételi oldal befagyott – az idén a helyi központi bank előrejelzése szerint 1,4 százalékkal zsugorodó GDP jövőre is csak 0,3 százalékkal nőhet –, a kiadási oldalon pedig újabb komoly megvágásokra lenne szükség. Márpedig José Sócrates miniszterelnök éppen abba bukott bele, hogy a negyedik megszorító csomagot már nem tudta keresztülverni a parlamenten, az pedig egyelőre kiszámíthatatlan, hogy a május végén, június elején esedékes választások után felálló új kormány hajlandó lesz-e erre.
Az mindenesetre egyre valószínűbbnek tűnik, hogy a választásokig az ország nem kér segítséget az EU-tól és a Nemzetközi Valutaalaptól. Ezt tegnap a pénzügyminiszter is megerősítette, mondván: erre a jelenlegi átmeneti kormánynak nincs legitimitása. A piacok megnyugtatása érdekében azonban hozzátette, hogy „elegendő pénzügyi eszköz” áll rendelkezésre az államháztartás finanszírozására.
Elemzők szerint a következő hónapokban két nagy törlesztést kell teljesítenie Portugáliának a kötvénypiacon: áprilisban négymilliárd, júniusban pedig csaknem ötmilliárd eurót kellene visszafizetnie. A kormánynak azonban becslések szerint csak ötmilliárd eurós készpénztartaléka van erre a célra, ez csak az áprilisi részlet és az államháztartási hiány finanszírozására elegendő – idézi a Handelsblatt Garcia Pascualt, a Barclay’s vezető elemzőjét.
Lehetséges, hogy a tátongó lyukat kincstárjegyek kibocsátásával tömné be az állam. A Público című lisszaboni lap úgy tudja, hogy a kormány június végéig 4-7 millliárd euró értékben bocsátana ki ilyen papírokat. Az újság a portugál államadósság-kezelő központnak a héten kiadott naptárára hivatkozva állítja ezt, és hozzáteszi, hogy a pontos értéket és a kibocsátások menetrendjét – a korábbiakkal ellentétben – most nem közölte a szervezet.
Eközben az állam adósságterhe egyre nő, hiszen a piacok csak mind magasabb kamatokért cserébe hajlandók finanszírozni az országot. Az ötéves lejáratú államkötvények hozama szerdán áttörte a kilenc százalékot, a tízéves papíroké pedig 8,476-ig szökött tegnap – mindkét érték csúcsot jelent az euró 1999-es bevezetése óta.
Súlyos hiányok
Az ír pénzügyi szektor négy vállalatánál összesen 24 milliárd eurós tőkehiányt mutattak ki az Ír Központi Bank által végrehajtott banki stresszvizsgálatok. Írország tavaly novemberben kényszerült 85 milliárd eurós EU-IMF hitel felvételére, elsősorban azért, mert Dublin kénytelen volt szanálni bankjait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.