„Nem viccelek, nincs vesztegetni való idő; lábbal rúgva az ajtót, a kézben tollseprű” – énekelte José Mário Branco portugál énekes legendás, 25 perces dalában, amely azt a pillanatot örökítette meg, amikor a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 1977-ben először vonult fel hazája megsegítésére. Harmincnégy évvel – és még egy, 1983-as mentőakcióval – később most már bizonyos, az IMF megint beteszi a lábát, hogy hozzájáruljon az államcsőd elkerüléséhez.
A két krízishelyzet azonban csak látszólag hasonló: az akkori politikai és gazdasági bizonytalansághoz képest az uniós és euróövezeti tagság komoly stabilitást jelent a portugálok számára. És azt is, hogy most számíthatnak az Európai Unió mentőalapjára, az EFSF-re is. Számítások szerint az IMF forrásaival együtt 750 milliárd eurós garanciaalapból a portugálok 70–80 milliárdra számíthatnak, miután a több hete tartó válság után hivatalosan is elismerte a José Sócrates vezette kormány, külső források bevonásához kértek segítséget.
Az Európai Bizottság csütörtökön este megkapta Portugália hivatalos pénzügyi segítségnyújtási kérelmét - jelentette be Olli Rehn gazdasági ügyekért és monetáris politikáért felelős biztos pénteken Gödöllőn az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (ECOFIN) informális tanácskozása előtt újságíróknak.
A segítségkérés jogilag nem egyszerű, mivel Portugáliát jelenleg ügyvezető kormány irányítja, és a szocialista Sócrates lemondása után kiírt választások június 5-én lesznek. Portugál elemzők úgy látják, mindez nem akadályozza meg a kormányt abban, hogy végső esetben külső segítséget kérjen, ám ha az EU vagy az IMF ezért cserébe bármilyen kiigazítást vár el, azt nem indítványozhatja. A patthelyzet feloldása érdekében a két héttel ezelőtti lemondásáig kisebbségben kormányzó Sócrates bejelentette: mindenfajta formális kérés előtt konzultál az ellenzékkel. A Diário Económico azonban úgy értesült, mindez nem csak jövő idő: a tárgyalások valójában a szerda esti bejelentés előtt megkezdődtek.
A Diário de Notícias úgy tudja, nemcsak a politikai pártok, de a legnagyobb bankok is napok óta tárgyaltak a kérdésről Aníbal Cavaco Silva köztársasági elnökkel. Ennek komoly jelentősége van: ellentétben a tavaly novemberben EU- és IMF-forrásból kisegített Írországgal, itt nem a bankok konszolidálása miatt sodródott a csőd szélére az állam, hanem az volt az utolsó lökés, hogy a pénzintézetek a hét elején elutasították az állampapírok vásárlását. Sőt, azt próbálták elérni, hogy a kormány egyfajta áthidaló kölcsönt kérjen az Európai Bizottságtól. Mi-után ezt Brüsszel kereken elutasította, és szerdán rekordszintű kamatokkal tudtak csak kereskedni a portugál állampapírokkal, a március közepén a legújabb megszorító csomag elutasítása után lemondó Sócrates ismerte el hivatalosan, hogy csőd közelébe jutott az ország.
A kormányfő végül szerda este tévébeszédben tudatta a segítségkérés tényét, amelyet néhány órával később José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke is megerősített. Ez megnyithatja az utat a hitelnyújtás felé.
A portugál válság kapcsán az lehet a legkínosabb kérdés, hogy szóba kerülhet-e egy áthidaló uniós kölcsön odaítélése akkor, ha az EFSF lehívásához szükséges döntések Portugáliában nem születnek meg. Ennek kapcsán Kármán András, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára tegnap azt hangsúlyozta, hogy az Európai Bizottság már ismeri az ibériai országban elutasított kormányzati takarékossági csomagot, vagyis a tárgyalások mégsem a nulláról indulnak.
Ma napirendre kerülhet a kérdés
„A tavaly kialakított EU-s eljárásrend lehetővé teszi, hogy a közösség mind jogi, mind pénzügyi téren a lehető leggyorsabban reagáljon arra a helyzetre, amelyről szerda este José Sócrates portugál miniszterelnök számolt be” – áll a magyar elnökség tegnap közzétett állásfoglalásában. Egy háttérbeszélgetésen Kármán András, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára is hangsúlyozta: az elnökség kész haladéktalanul felvenni Portugália uniós pénzügyi támogatásának ügyét a EU gazdasági és pénzügyminisztereinek ma kezdődő gödöllői fórumának napirendjére. Kármán ugyanakkor figyelmeztetett: mivel a hivatalos kérés egyelőre nem érkezett meg az EU-hoz az ibériai ország kormányától, egyelőre korai lenne a mentőcsomag méretéről vagy időzítéséről beszélni. Fontos ugyanakkor, hogy egy ilyen döntés meghozatalához nincs szükség az Európai Bizottság soron kívüli összehívására – tette hozzá. A magyar elnökség közleménye kiemeli azt is, hogy a portugál kormány felelős lépést tett a pénzügyi stabilitás biztosítása érdekében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.